GospodarkaInwestycjeNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Madagaskar płaci klimatyczną cenę za zachowanie bogatych narodów

Madagaskar cierpi przez zmiany klimatu

Ponad milion osób stojących w obliczu pierwszego głodu spowodowanego przez klimat na Madagaskarze płaci cenę za tanie loty w Europie i urządzenia takie jak grzejniki gazowe, powiedziała minister środowiska tego kraju. Od kilku lat południowy Madagaskar cierpi z powodu kolejnych, coraz bardziej dotkliwych susz, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja gwałtownie się pogorszyła. W sierpniu ONZ ogłosiła, że kraj ten stoi w obliczu pierwszej na świecie klęski głodu spowodowanej zmianami klimatycznymi. We wtorek przedstawiciel Światowego Programu Żywnościowego opowiedział o “rozdzierającej serce” wizycie w tym kraju.

Baomiavotse Vahinala Raharinirina, minister środowiska i zrównoważonego rozwoju Madagaskaru, w rozmowie z dziennikiem “The Guardian” (Cop26) powiedziała, że brak realizacji przez bogate kraje celu finansowania klimatycznego w wysokości 100 mld dolarów oznacza, że jej kraju nie stać na budowę rurociągu wodnego, który miałby złagodzić najgorszą od 40 lat suszę na wyspie. Kraje rozwinięte obiecały dostarczyć 100 mld dolarów w finansowaniu klimatu, aby pomóc krajom takim jak Madagaskar dostosować się od 2009 roku, ale w zeszłym tygodniu cel ten został ponownie opóźniony. Raharinirina powiedział, że rurociąg, który doprowadziłby wodę z północy wyspy do dotkniętego suszą południa, kosztowałby tylko 9 mln dolarów, ale kraju nie było na to stać.

Trzy dni temu podczas sesji negocjacyjnej zastanawiałam się, dlaczego bogatym krajom tak trudno jest zapłacić te pieniądze. To nie jest pomoc. To jest odpowiedzialność. Moja opinia jest taka, że na północy istnieje psychologiczny dystans do problemu. Ludzie widzą dokumenty i zdjęcia, ale nie czują tego tak, jak my czujemy, kiedy jadę do południowej części mojego kraju.

– powiedziała.

Dodała, że istnieje dysonans między zachowaniem Europejczyków i Amerykanów a konsekwencjami dla ludzi z globalnego południa, takich jak Malgasze znoszący 45-stopniowe temperatury przez cały rok z niewielkimi opadami, wzywając globalną północ do zastanowienia się nad tym, jak kraje takie jak Madagaskar mogą żyć “z godnością”.

Ludzie z głębokiego południa Madagaskaru są ofiarami czegoś, czego nie zrobili.

– powiedziała.

WHO: Pandemia się przeciągnie, bo bogate kraje zabrały szczepionki Afryce

Madagaskar zmaga się z najgorszą suszą od 40 lat

Madagaskar jest piątą co do wielkości wyspą na świecie i jest domem dla wielu bezkręgowców i roślin, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. W latach 1999-2010 odkryto ponad 600 nowych gatunków.

Mieszkańcy przemieszczają się na zachód Madagaskaru i jest to prawdziwe zagrożenie dla bioróżnorodności. Kiedy się przemieszczają, udają się bezpośrednio do obszarów chronionych, gdzie mogą znaleźć zasoby takie jak drewno i rośliny lecznicze – rzeczy, które normalnie są zabronione.

– powiedziała.

Raharinirina przekonywała, że tanie loty na globalnej północy powinny być zakazane i prosiła Brytyjczyków, by nie latali do popularnych miejsc wakacyjnych, takich jak Hiszpania.

Powinniśmy zakazać tanich lotów, gdzie czasami dwie osoby lecą z Paryża do Madrytu lub z Edynburga do Wiednia. To wysokokosztowe loty dla ludzi w moim kraju. To oni płacą za to cenę. We wrześniu uczestniczyłam w kongresie IUCN w Marsylii i byłam całkowicie zszokowana widząc ludzi spożywających posiłki na zewnątrz restauracji, które ogrzewają gazem. To powinno być nielegalne.

– powiedziała.

Jest wiele rzeczy, które powinny zostać zmienione w sposobie życia wielu Europejczyków, Amerykanów czy Chińczyków. Trzeba dokonać wyboru lub trzeba się poświęcić.

– dodała.

Źródło: The Guardian

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close