PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Skarbówka zamierza przeprowadzać zdalne kontrole; dziś mogą zapaść kolejne decyzje dot. obostrzeń

Skarbówka chce działać w trybie zdalnym

Skarbówka ma ochotę na zdalne kontrole. Nie tylko w epidemii, donosi Rzeczpospolita. Nie trzeba będzie jechać przez całą Polskę do urzędu, skarbówka przesłucha podatnika na odległość. Pozwoli na rzeczywiste wykonywanie czynności przesłuchania na odległość, przyspieszy kontrole, ograniczy wydatki. Tak Ministerstwo Finansów zachwala opublikowany właśnie projekt rozporządzenia określającego szczegóły rejestrowania zdalnych przesłuchań. Czy to rewolucja w kontrolach?
https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/303049893-Skarbowka-ma-ochote-na-zdalne-kontrole-Nie-tylko-w-epidemii.html
PODATNICY PEWNIE SĄ ZACHWYCENI TAKIM POMYSŁEM

Dzisiaj kolejne decyzje ws. obostrzeń? “Sytuacja jest dynamiczna” – stwierdza Business Insider. W piątek zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który będzie omawiał aktualną sytuację dotyczącą pandemii koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Müller nie wykluczył, że zapadną na nim decyzje dotyczące obostrzeń. Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, zbierze się w piątek o godz. 10. Zaznaczył, że w najbliższy weekend nie będzie wprowadzanych żadnych zmian w obostrzeniach.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/obostrzenia-w-polsce-kolejna-decyzja-rzadu/xv8rr9j
ALE PO WEEKENDZIE…

PwC: Polska 11 wśród bogatych krajów pod względem warunków pracy dla kobiet – czytamy w nagłówku 300Gospodarki. Skutki pandemii COVID-19 będą bardziej odczuwalne przez kobiety niż mężczyzn – oceniają eksperci PwC. W sektorach najbardziej dotkniętych przez COVID-19 zatrudnionych jest więcej kobiet niż mężczyzn, a wstępne dane już teraz pokazują, że w minionym roku to właśnie kobiety częściej traciły pracę. Pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na rynki pracy na całym świecie. Liczne lockdowny i wielomiesięczne zamknięcie niektórych branż przyczyniły się do utraty miejsc pracy przez wiele osób.
https://300gospodarka.pl/news/pwc-ranking-pandemia-kobiety-praca

Pinkas: W sprawie koronawirusa pomyliłem się jak wszyscy eksperci – cytuje RMF24. „Pomyliłem się tak, jak wszyscy eksperci na całym świecie, ponieważ wtedy już było wiadomo jaki to jest wirus, jaki ma genom, że 80 proc. tego wirusa to taki sam genom jak wirus SARS, z którym sobie świat poradził” – tak Jarosław Pinkas skomentował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM swoje słowa ze stycznia 2020 roku. Wówczas – również w Popołudniowej rozmowie w RMF FM – stwierdził, że epidemia grypy jest znacznie większym problemem niż koronawirus. Wyraził też nadzieję, że Polska będzie wolna od koronawirusa.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-pinkas-w-sprawie-koronawirusa-pomylilem-sie-jak-wszyscy-eksp,nId,5086234
JAK INNI TEŻ NIE MIELI RACJI TO SPOKO

Choć z lasami było „śmiesznie”

Mamo, kupisz nam Netflixa? – Mamy Netflixa w domu! Netflix w domu:

TVP chce być jak Netflix. „Chcemy mieć quasi netfliksowską ofertę konsumpcji mediów” – piszą Wirtualne Media. – Nasza współpraca produkcyjna i licencyjna z Netflixem to jedna kwestia, a druga to „netfliksowski” sposób konsumpcji mediów. Uważam, że jest przyszłością i bardzo dużą szansą dla Telewizji Polskiej. Chcemy mieć quasi netfliksowską ofertę konsumpcji mediów – zapowiada Jacek Kurski, prezes TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-netflix-umowa-jacek-kurski-chcemy-miec-quasi-netfliksowska-oferte-konsumpcji-mediow
BRZMI JAK KOLEJNY SUPER PLAN, TYLKO POTEM KURSKI CHCE OD NAS 3,5 MILIARDA ROCZNIE

Polska jest potentatem maseczkowym w Europie. Szyją wszystkie branże, np. organizator targów, informuje Business Insider. Polscy producenci maseczek walczą o wyłączność sprzedaży na polskim rynku. Apelują, aby rząd nakazał Polakom noszenie certyfikowanych, polskich wyrobów. Wielu przestawiło się całkowicie na produkcję masek, jednak przegrywają konkurencję z tańszymi chińskimi wyrobami. W Polsce wytwarzane są obecnie miliony maseczek ochronnych dziennie. Lider produkuje 4 mln sztuk na dobę.
https://businessinsider.com.pl/firmy/produkujemy-miliony-maseczek-dziennie-potentat-to-dawny-organizator-targow/nkt2q84
A TAK HORBAN NARZEKAŁ, ŻE NASI NIE PRODUKUJĄ MASECZEK

Banki. Trudno o wzrost przychodów, wyniki zależne od rezerw, stwierdza Rzeczpospolita. Dziewięć banków z Giełdy Papierów Wartościowych miało w IV kwartale 2020 r. łącznie 1,15 mld zł zysku netto. To mniej o 59 proc. niż rok temu i o 56 proc. niż w poprzednim kwartale, ale o blisko 7 proc. więcej od prognoz. Struktura wyników nie daje bankowcom wielkich powodów do zadowolenia. Głównie przyczyną przebicia prognoz były rezerwy niższe od oczekiwań, wyższy wynik z opłat i prowizji oraz dodatkowe zyski ze sprzedaży obligacji.
https://www.rp.pl/Banki/303049861-Banki-Trudno-o-wzrost-przychodow-wyniki-zalezne-od-rezerw.html

Donos sąsiada i nici z rządowego wsparcia. Tak można stracić pomoc z Tarczy, piszą Filary Biznesu. Wystarczy podejrzenie naruszenia zakazów pandemicznych, by stracić pomoc antykryzysową. Donos sąsiada może przekreślić rządowe wsparcie. “Rzeczpospolita” przypomina, że otwarcie restauracji czy hotelu wbrew zakazom ustanowionym w stanie epidemii to złamanie prawa, a kto tak postępuje, nie powinien korzystać z różnych form pomocy publicznej, przewidzianej dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem. Takie cele – jak wskazuje – ma przepis art. 23 ustawy antycovidowej, obowiązującej od listopada 2020 r.
https://filarybiznesu.pl/donos-sasiada-i-nici-z-rzadowego-wsparcia-tak-mozna-stracic-pomoc-z-tarczy/a8983
NO I NIEKTÓRZY JUŻ WIEDZĄ JAK SPĘDZĄ NAJBLIŻSZE DNI

Transformacja energetyczna? Katowice, Gliwice i Jaworzno najlepiej przygotowane. Przed Polską transformacja energetyczna. Tymczasem w 7 spośród 16 województw w Polsce produkuje się węgiel kamienny lub brunatny. Skala wydobycia nie jest jednak równomierna – górnictwo węgla koncentruje się głównie w dwóch województwach – śląskim, w którym wydobywa się 55 z 64 mln ton węgla kamiennego, oraz łódzkim, z którego pochodzi 41 z 53 mln ton węgla brunatnego. Jednocześnie, wyraźnie zauważalne są tendencje w kierunku przyspieszenia przemian przemysłowego krajobrazu regionów górniczych. W latach 2015-2019 zatrudnienie w sektorze górnictwa węgla kamiennego spadło o 9,5 proc.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/04/transformacja-energetyczna-katowice-gliwice-i-jaworzno-najlepiej-przygotowane/

Solaris ma powody do zadowolenia

Solaris jest największym w Europie producentem miejskich autobusów elektrycznych, stwierdza Obserwator Gospodarczy. Rok 2020 przyniósł dla gospodarki większości państw na świecie niespotykane wcześniej wyzwania. Minione miesiące były niełatwe również dla europejskiego sektora transportu publicznego i firm produkujących pojazdy w tym segmencie motoryzacji. Jak jednak wynika z danych przedstawionych przez firmę Solaris poprzedni rok firma może zaliczyć do udanych.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/61-transport-publiczny/1897-solaris-jest-najwiekszym-w-europie-producentem-miejskich-autobusow-elektrycznych
I TO SĄ DOBRE WIEŚCI

Najman nie zdał egzaminu na prawo jazdy. “Jakiś idiota układał te pytania” – czytamy na o2. Marcin Najman kilka tygodni temu przekroczył limit punktów i stracił prawo jazdy. Teraz zdawał egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Niestety bez powodzenia. Najman podkreśla w rozmowie z o2.pl, że pytania na teście są nielogiczne, a poprawne odpowiedzi nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. “Jakiś szaleniec układał te pytania” – mówi nam sportowiec.
https://www.o2.pl/sport/najman-nie-zdal-egzaminu-na-prawo-jazdy-jakis-idiota-ukladal-te-pytania-6614113369836096a
ALBO IDIOTA UKŁADAŁ PYTANIA, ALBO…

“Zarabiajmy dużo”, czyli grupa na Facebooku do wyłudzania pieniędzy – piszą Dobre Programy. Jeden z redakcyjnych kolegów otrzymał dziś zaproszenie na Facebooku do grupy “ZARABIAJMY DUŻO”. Wysłała je osoba, której konto zostało wcześniej przejęte, a przynajmniej tak wynika z niektórych jej wpisów. Niewykluczone, że kradzieży dokonała ta sama grupa ludzi, która w styczniu udostępniała “nagrania gwałtu”. Nie mamy jednak bezpośrednich dowodów na powiązanie. Na utworzonej grupie, w chwili pisania artykułu zebrały się już 3 tysiące użytkowników. Znajdziemy na niej wpisy, których bardzo skrupulatnie pilnuje moderator. Reklamują one “zarabianie w internecie”, czy nawet pomnażanie pieniędzy. “Wpłacacie 50zł i zyskujecie dużo więcej! Zarobiłam około 15 tysięcy!” – brzmi jeden z wpisów.
https://www.dobreprogramy.pl/Zarabiajmy-duzo-czyli-grupa-na-Facebooku-do-wyludzania-pieniedzy,News,113706.html
WARTO BYĆ CZUJNYM

Tesli brakuje specjalistów dla gigafabryki pod Berlinem. Rekrutuje także pracowników z Polski, informują Filary Biznesu. Amerykański producent samochodów elektrycznych najwyraźniej ma trudności z rekrutacją wykwalifikowanych kadr dla swej niemieckiej fabryki, która powstaje w pobliżu granicy z Polską – pisze niemiecki dziennik “Handelsblatt”. Już w lipcu br. z taśm produkcyjnych nowej gigafabryki Tesli, budowanej w Gruenheide pod Berlinem, mają zjechać pierwsze samochody elektryczne. Docelowo koncern Elona Muska zamierza produkować tam pół miliona aut rocznie. Już wiele miesięcy temu Tesla rozpoczęła werbowanie pracowników, także Polaków. Według informacji dziennika „Handelsblatt”, Amerykanie mogą mieć jednak trudności z pozyskaniem specjalistów; tym bardziej, że niemieccy konkurenci, jak Volkswagen, zaciekle bronią swoich kadr.
https://filarybiznesu.pl/tesli-brakuje-specjalistow-dla-gigafabryki-pod-berlinem-rekrutuje-takze-pracownikow-z-polski/a8989

Marek Lusztyn może objąć funkcję członka zarządu mBanku, donosi PulsHR. Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła Markowi Lusztynowi na objęcie funkcji członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności mBanku. Jak podała KNF, decyzja zapadła jednomyślnie.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/marek-lusztyn-moze-objac-funkcje-czlonka-zarzadu-mbanku,79936.html

No i doczekaliśmy się upragnionego piątku. Dziś rząd znów będzie się zastanawiał nad funkcjonującymi obostrzeniami. Jak widać nie ma co liczyć na szybki powrót gastro do normalnego działania.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close