EnergetykaPaństwoPolskaPrzemysłWarszawaZwiązki zawodowe

Koniec protestu górników. Jest porozumienie pomiędzy PGG a związkowcami

To koniec protestów górników. Po wywalczeniu “czternastek” związkowcy domagali się od Polskiej Grupy Górniczej podwyżek pensji. Dopięli swego, a ich pensje wzrosną o 6 procent.

Zakończyliśmy rozmowy pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej a górnikami (…) Zostało osiągnięte porozumienie, w tej chwili jest przygotowany komunikat – ogłosił wicepremier Jacek Sasin

Jak wytłumaczył, porozumienie przewiduje 6-procentowe podwyżki pensji z datą od 1 stycznia 2020 roku.

Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście – ocenił Sasin.

Związkowcy pierwotnie domagali się podwyżek na poziomie 12 procent. Jednak, jak wytłumaczył Sasin, powrót do tego tematu będzie możliwy dopiero we wrześniu, kiedy będzie jasne, czy PGG wypracowała zysk. Wtedy też wszystkie strony powrócą do stołu negocjacyjnego.

Minister Aktywów Państwowych zapowiedział, że tym samym nie odbędzie się strajk górników, który zaplanowany był na 28 lutego. Związkowcy planowali zablokować Warszawę.

Strony wspólnie ustaliły, że przedstawiciele resortu aktywów państwowych i związkowcy zasiądą do rozmów również 21 kwietnia. Obie strony mają przedstawić koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

W negocjacjach zarządu Polskiej Grupy Górniczej i organizacji związkowych działających w PGG wzięli udział wicepremier Jacek Sasin i wiceminister Adam Gawęda. Rozmowy toczyły w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close