PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Podrożały ośmiorniczki. Ale luz. Politycy mają dostać podwyżki. Kryzys dotknie za to milenialsów.

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Zaczynamy poniedziałek!

A TUTAJ… NIE WSZYSCY KRYTYKUJĄ PODWYŻKI DLA POLITYKÓW.

Posłowie przegłosowali w piątek ustawę przewidującą wzrost wynagrodzeń dla parlamentarzystów i samorządowców. Zmiana przepisów zakłada, że poseł lub senator będzie mógł zarobić 0,63 pensji podstawowej sędziego Sądu Najwyższego. Oznacza to pensję na poziomie prawie 12,6 tys. zł brutto, nie licząc żadnych dodatków. Posłowie dostaną więc podwyżkę o ponad 40% w stosunku do obecnych zarobków.

Sędzia Sądu Najwyższego zarabia dziś minimum 19 986 złotych brutto. Po podwyżce, zarobki będą wyglądały tak:

  • prezydent: 25 981 zł,
  • premier: 21 984 zł,
  • marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł,
  • wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł,
  • ministrowie: 17 987 zł,
  • wiceministrowie: 16 988 zł,
  • wojewodowie: 14 989 zł.

Projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe trafił w czwartek wieczorem pod obrady komisji regulaminowej i spraw poselskich i został jednogłośnie przyjęty. Za głosowali więc również posłowie opozycji.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/14/poslowie-przeglosowali-sobie-gigantyczne-podwyzki-kryzys-jaki-kryzys/

Wspierając pomysł podwyżek dla urzędników państwowych, a także dla posłów, stawiałem warunki. Pierwszym z nich, zwłaszcza w przypadku urzędników, było radykalne ograniczenie przywilejów związanych z funkcją i bardzo ścisły nadzór nad pieniędzmi wydawanymi w ramach służbowych budżetów – pisze Łukasz Warzecha na łamach bloga WEI – (…) dlatego wraz z podwyżką wynagrodzeń powinny się pojawić nowe i jasne regulacje, dotyczące odpowiedzialności polityków i urzędników za popełniane błędy i łamanie prawa. Tymczasem, jak wiadomo, pojawił się projekt idący w dokładnie przeciwną stronę (być może przepadnie, bo Solidarna Polska już zwietrzyła tu kolejną okazję do zaznaczenia swojej odrębności i siły).

Zatem podwyżki dla posłów – jak najbardziej, ale znów jako część głębszej zmiany. Po pierwsze – wreszcie zakaz łączenia mandatu posła z funkcją w rządzie. Coś, co postulowane jest od dawna, bo władza ustawodawcza powinna być odseparowana formalnie od wykonawczej. Po drugie – zmniejszenie liczby posłów mniej więcej o połowę. Po trzecie – zakaz łączenia mandatu z dostępnymi dla posłów i senatorów sposobami dorabiania dzięki przychylności władzy – dodaje Warzecha.
https://wei.org.pl/article/podwyzki-dla-wladzy-tak-ale-nie-bezwarunkowo/

A JAK ICH WYNAGRODZENIA MAJĄ SIĘ DO RYNKU? O tym pisze Business Insider Polska – Obecnie uposażenie posła wynosi 8 016,70 zł brutto plus dodatki funkcyjne za pracę w komisjach, diety (obecnie 2 505, 20 zł brutto). Oznacza to ponad 10 tys. zł miesięcznie. Po podwyżce i zmianie zasad wyliczania wysokości uposażenie wzrośnie do 12 600 zł brutto i wraz z dietą wyniesie około łącznie 17 tys. zł. To ponad 3-krotnie więcej niż mediana wynagrodzeń w Polsce. Oznacza to też, że roczny dochód brutto posła zmieści się w grupie około 1,5 proc. najlepiej zarabiających Polaków. Na podstawie ostatnich dostępnych wyliczeń Ministerstwa Finansów opartych o dane z 2016 r. (nowszych nie opublikowano), aby wejść do grupy 2 proc. najbogatszych wystarczy 156 395 zł dochodu brutto rocznie, a do jeszcze węższej grupy 1 proc. najbogatszych – 229 194 zł.
https://businessinsider.com.pl/polityka/podwyzki-wynagrodzen-dla-poslow-beda-wsrod-najbogatszych/sm94wx9

A PROPOS WYNAGRODZEŃ….

NOWA PŁACA MINIMALNA

Od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł – przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/projekt-minimalne-wynagrodzenie-od-1-stycznia-2021-r-2-8-tys-zl,90305.html

KRYZYS W MILENIALSÓW

Kryzys gospodarczy nie jest dobrym momentem na rozpoczynanie życia zawodowego. Ale eksperci radzą młodym, by brali byka za rogi, bo w trudnych czasach można zdobyć sporo cennych doświadczeń.
Osoby, które kończą studia i wchodzą na rynek pracy w okresie boomu gospodarczego, to szczęściarze, a ci, którzy kończą studia w sytuacji kryzysowej, to pechowcy – tak wynika m.in. z badań kanadyjskich naukowców o czym pisze Rzeczpospolita. – Wzięli oni pod lupę losy zawodowe 70 tys. studentów i okazało się, że „pechowcy” na początku swojej kariery zawodowej mają płace niższe średnio o 9 proc. niż „szczęściarze”. Różnicę tę udawało się z czasem nadrobić, ale zajmowało to przeciętnie dziesięć lat i wymagało częstej zmiany pracy.
https://www.rp.pl/Sciezki-kariery/308169937-Debiut-podczas-recesji-to-ryzyko-kiepskiej-placy-przez-lata.html

Ekonomiczne konsekwencje kryzysu gospodarczego po pandemii koronawirusa silnie uderzą w millennialsów, którzy jako grupa wiekowa są ekonomicznie poszkodowani i nad wyraz zadłużeni, pisze The Wall Street Journal, co przywołuje 300 Gospodarka – To drugi gigantyczny spadek koniunktury w życiu każdego millennialsa, a to może doprowadzić do spadku ich zamożności względem wcześniejszych pokoleń.

Stopa bezrobocia wśród millennialsów na poziomie 12,5 proc. jest wyższa niż w przypadku pokolenia X (urodzonego w latach 1965-1980) i baby boomersów (1946-1964), jak wynika z majowych danych. Rozpoczęcie kariery zawodowej i osiągnięcie niezależności finansowej, która pozwoliła poprzednim pokoleniom na zawarcie małżeństwa, kupno domu i posiadanie dzieci, są zdecydowanie trudniejsze dla millennialsów – przeczytamy dalej w 300 Gospodarce.

Nawet najbardziej wykształceni członkowie tego pokolenia są zatrudniani po niższych stawkach niż starsi absolwenci. Tendencja do pracy w gorzej opłacanych miejscach spowodowała, że pokolenie pozostaje w tyle pod względem dochodów. W rezultacie millennialsi maja mniejszy majątek niż pokolenie X i boomersi, kiedy byli w tym samym wieku, a około jedna czwarta gospodarstw domowych millennialsów ma więcej długów niż aktywów.
https://300gospodarka.pl/news/millennialsi-sa-grupa-w-ktora-pandemiczny-kryzys-gospodarczy-uderzy-najmocniej
NIE MA TO JAK ZŁE WIADOMOŚCI PRZY PONIEDZIAŁKOWEJ KAWIE…

Koronakryzys zagraża wielu miejscom pracy w Niemczech. Szef związku zawodowego IG Metall ma rozwiązanie tego problemu: „czterodniowy tydzień pracy”. Szef związku zawodowego IG Metall Joerg Hofmann proponuje, aby w nadchodzącej rundzie negocjacji układów zbiorowych uzgodnić czterodniowy tydzień pracy jako opcję dla przedsiębiorstw, by w ten sposób zapobiec redukcji zatrudnienia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/16/niemcy-wprowadza-czterodniowy-tydzien-pracy/
NIBY WYGLĄDA TO FAJNIE… ALE JAK TAK BARDZIEJ POMYŚLEĆ… TO CHYBA NIE DO KOŃCA TAK DZIAŁA..

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że unijna gospodarka w drugim kwartale skurczyła się o 11,7 proc. w stosunku do pierwszego kwartały bieżącego roku – pisze Obserwator Gospodarczy – Z kolei w stosunku do drugiego kwartału roku 2019 unijna gospodarka zmalała o 14,1 proc. W przypadku strefy euro spadki były jeszcze większe. W odniesieniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku spadek wyniósł 15 proc., z kolei w stosunku do poprzedniego kwartału spadek był równy 12,1 proc. Wynik są zbieżne z prognozami analityków. W ujęciu rocznym największy spadek odnotowały Hiszpania (-22,1 proc.), Francja (-19 proc.) oraz Portugalia (-16,3 proc.). Z kolei najlepiej poradziły sobie Litwa (-3,7 proc.), Finlandia (-5,2 proc.) oraz Polska (-7,9 proc.).4
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1468-poludnie-europy-z-fatalnymi-wynikami-gospodarczymi-polnoc-ze-znacznie-lepszymi

Zdecydowana większość Polaków (71 proc.) pozytywnie ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego, a w opinii 58 proc. badanych pandemia nie miała wpływu na zmianę ich sytuacji finansowej. Jednocześnie ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że sytuacja gospodarcza kraju ulegnie pogorszeniu przez najbliższe pół roku – to o 3 pp. więcej niż jeszcze w połowie lipca. Co ciekawe, 11 proc. pytanych stwierdziło, że pandemia zmusiła ich do rezygnacji z inwestycji – wynika z II fali badania nastrojów gospodarstw domowych Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
https://pie.net.pl/co-piaty-polak-byl-juz-na-wakacjach-co-dziesiaty-z-powodu-pandemii-zrezygnowal-z-planowanych-inwestycji/

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

DYSKONTY ZYSKAŁY W LOCKDOWNIE. Zmiany nawyków zakupowych konsumentów, kwestie: lokalizacji, asortymentu, powierzchni sklepu, czy promocji – to czynniki, które sprawiły, że sprzedaż Carrefoura w Polsce w drugim kwartale tego roku spadła. W tym samym czasie konkurencyjna Biedronka zdołała powiększyć przychody kolejny kwartał z rzędu. Okres lockdown, który trwał przed większą część drugiego kwartału bez wątpienia należał do tej sieci – przeczytamy na portalu Dla Handlu.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/okres-lockdownu-pomogl-dyskontom-hipermarkety-stracily-przez-lokalizacje,90231.html

W Telewizji Polskiej wykryto przypadek koronawirusa. Zakażoną osobę odizolowano, TAI pracuje normalnie Jeden z pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został zakażony koronawirusem. Osoba ta została odizolowana, a zdarzenie nie sparaliżowało pracy TAI.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koronawirus-zakazenie-wykryte-w-telewizja-polska-tai
ŻYCZYMY ZDROWIA. SERIO.
A Z DRUGIEJ STRONY CZY SPARALIŻOWANIE TELEWIZYJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ NIE WPŁYNĘŁO BY NA POPRAWĘ ZDROWIA PSYCHICZNEGO OBYWATELI…?

Koronawirus cofnął lotnictwo o 15 lat – alarmują Filary Biznesu – Z powodu koronawirusa ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej w 2020 r. zatrzyma się na poziomie z lat 2005-2006 – przewiduje szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Jego zdaniem lotnictwo na całym kontynencie zostało “rozłożone na łopatki”. Dane statystyczne Eurocontrol wskazują, że w pierwszej połowie sierpnia, czyli już po rozluźnieniu restrykcji w transporcie powietrznym i w środku okresu wakacyjnego, ruch lotniczy w całej europejskiej sieci był na poziomie średnio o 55 proc. niższym niż w roku ubiegłym. W Polsce, porównując sezon letni 2019 i 2020, mówimy o spadku rzędu 60-70 proc. – mówi Janiszewski na łamach Filarów Biznesu.
https://filarybiznesu.pl/koronawirus-cofnal-lotnictwo-o-15-lat-bezprecedensowy-spadek/a5551
Z DRUGIEJ STRONY JAK SPOJRZYMY NA OBECNE CENY LOTÓW… TO NIEKTÓRZY Z NASZYCH REDAKTORÓW MAJĄ JUŻ PO DWIE REZERWACJE NA JESIEŃ.

Magdalena Adamowicz, europosłanka PO i żona zamordowanego prezydenta Gdańska, została oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych. Akt oskarżenia został w tej sprawie skierowany już do sądu i dotyczy łącznie aż pięciu osób, w tym właśnie europosłanki i jej matki. Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że Adamowicz miała zataić w swoich zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 odpowiednio prawie 300 tysięcy i 100 tysięcy złotych dochodów. Prokuratura zarzuca jej też nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tysięcy złotych. Za te czyny europosłance grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/15/magdalena-adamowicz-oskarzona-o-skladanie-falszywych-zeznan-finansowych/

Aż cztery, fabrycznie nowe polonezy zostały odnalezione w belgisjkim garażu. Kupca nie udało się znaleźć przez 35 lat. Jeden z nich trafił do Wielkiej Brytanii, pozostałe także znalazły już nabywców, lecz nie wiadomo skąd pochodzą.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26207370,cztery-fabrycznie-nowe-polonezy-znaleziono-w-belgii-czekaly.html
MIKROWA LAWETA ROBI BRUM BRUM…

PODROŻAŁY OŚMIORNICZKI!

O 8 % wzrosły ceny owoców morza, a cena musztardy spadła o 5% z powodu zmiany matrycy VAT
Według danych CASE Online CPI w lipcu za homary, ośmiorniczki, kraby, krewetki i ślimaki (oraz inne skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce wodne i ich przetwory) trzeba było zapłacić średnio o 8% więcej niż w czerwcu br. Wzrost cen bezpośrednio po zmianie stawki VAT z 5% do 23% nie jest więc aż tak wysoki, jak sugerowałaby to prosta arytmetyka. Ponadto w przypadku ponad 40% ofert, które sprawdzamy w naszym indeksie, cena tych produktów po miesiącu od wprowadzenia nowej stawki, wciąż pozostaje taka sama.
https://www.case-research.eu/pl/o-8-wzrosly-ceny-owocow-morza-a-cena-musztardy-spadla-o-5-z-powodu-zmiany-matrycy-vat-101458
PENSJE POLITYKÓW TEŻ MAJĄ IŚĆ W GÓRĘ, ZATEM NIKT NIE ZBIEDNIEJE.

Przed nami kolejny wakacyjny poniedziałek. Giełda o poranku trochę w dół, Euro po 3,39 zł. a Premier Morawiecki chce ograniczenia rządowej propagandy w mediach. Ale nie w Polsce…. tylko na Białorusi. 
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/15/morawiecki-chce-ograniczenia-rzadowej-propagandy-w-mediach-ale-nie-w-polsce-tylko-na-bialorusi/

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close