GospodarkaPaństwoŚwiat

Największy w historii kryzys gospodarczy w Japonii! Przez pandemię, tajfun i… podatki!

Największy kryzys w historii

Tego, jakie wpływ na światowe gospodarki miała pandemia koronawirusa, dowiadujemy się dopiero teraz. Okazuje się, że japońska gospodarka stoi przed widmem największego kryzysu gospodarczego w historii tego kraju. Tylko w drugim kwartale 2020 roku skurczyła się o 7,8%. W ujęciu rocznym procent ten jest znacznie większy i wynosi aż 27,8%.

Na wyniki te największy wpływ miał kryzys wywołany przez pandemię. Jednak zwiastun słabego roku dało się odczuć jeszcze przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa po świecie. Portal WNP.pl, który informuje o sprawie, tłumaczy słabe wyniki PKB na początku roku podniesieniem w zeszłym roku podatku od sprzedaży (japońskiego odpowiednika VAT-u) do 10% oraz stratami, do których doprowadził tajfun Hagibis.

Wyniki japońskiej gospodarki w drugim kwartale 2020 roku wskazują, że jest to najwyższy spadek trzeciej gospodarki świata od momentu udostępnienia porównywalnych danych, co miało miejsce w roku 1980. Na spowolnienie gospodarcze azjatyckiego państwa największy wpływ miał spadek konsumpcji krajowej, która stanowi ponad połowę japońskiego PKB. Gwałtowne spadki dotknęły również eksport.

Poradzą sobie

Chociaż japońska gospodarka musi się mierzyć z ogromnym kryzysem, to jednak powinna przejść przez niego lepiej, niż inne państwa. Capital Economics, na który powołuje się WNP, tłumaczy tę ocenę faktem, że Japonia posiada wydolny system opieki zdrowotnej, co w połączeniu ze spadającą liczbą nowych przypadków zakażeń pozwala na łagodny optymizm.

Capital Economics dodaje, że odbicie PKB Japonii powinno nastąpić w trzecim kwartale, a wzrost utrzyma się w przyszłym roku. Państwa tego nie dotyczy też już kwestia lockdownu. Japonia bowiem zniosła większość restrykcji i obostrzeń już w maju.

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close