GospodarkaHandelPolska

E-zakupy coraz bardziej popularne! To już 3% naszego PKB

Koronawirus śmiertelnie zaraził wiele gałęzi gospodarki, ale co najmniej jednej dał mnóstwo paliwa. Zakupy przez internet robi już trzy czwarte internautów a przez pandemię ten sektor rośnie w niesamowitym tempie.

W pierwszym półroczu tego roku przybyło w Polsce 3,4 tysiąca e-sklepów – pisze “Rz”.

To tyle, ile do tej pory powstawało przez rok. Na Allegro nowy sprzedawca rejestrował się średnio co 5 minut – firma ma obecnie 20 milionów użytkowników.

Bardzo szybko rośnie też wartość polskich e-zakupów i ich wpływ na gospodarkę. Jak pisze “Rz”, w całym roku 2020 wartość zakupów online wzrośnie o 30 procenta rok do roku, osiągając wartość 15 miliardów euro.

To największy skok w całej Europie i nie pozostaje bez wpływu na całą gospodarkę. E-handel w tym roku będzie odpowiadał za prawie 3 procent polskiego PKB. W ciągu pięciu lat udział nowego sektora wrósł o ponad 145 procent.

Jak podaje Santander Bank Polska, udział e-commerce w handlu detalicznym w tym roku może wynieść około 8 procent w porównaniu z 5,4 procenta przed rokiem.

Dziennik dodaje, że zakupy towarów są tylko jedną stroną medalu, bo w sieci zamawiamy też coraz więcej usług. Pyszne.pl dostarczające posiłki z restauracji ma już 5 milionów użytkowników. Natomiast Booksy do rezerwowania wizyt u fryzjerów, barberów i innych przedstawicieli branży kosmetycznej – 7 milionów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close