PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Trudne czasy dla bezrobotnych, nowy podatek od rządu, luksusowe wakacje Szumowskiego

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Miejsca pracy zagrożone, ostrzega Rzeczpospolita. Zwolnienia grupowe mogą pobić w tym roku rekord dekady po planowanych na jesień cięciach zatrudnienia. Jednocześnie część branż, z e-commerce na czele, szuka pracowników. Sieci handlowe Carrefour, Hebe, Tesco i Auchan, oddział spółki lotniczej Pratt & Whitney czy gliwicka fabryka Opla – to tylko część firm, które w ostatnich tygodniach informowały o planach redukcji etatów. Kolejne szykują banki. Źle rokuje także lipcowy spadek produkcji budowlano-montażowej.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/308279904-Miejsca-pracy-zagrozone.html
SZYKUJE SIĘ TRUDNY CZAS DLA BEZROBOTNYCH

Członek rady nadzorczej ZUS: emeryci nie powinni płacić podatku, ale 13. i 14. emerytury też nie powinni pobierać – czytamy w Business Insider. Jest po wyborach i trzeba spojrzeć do portfela. W kryzysie wzrosło bezrobocie. Wyjechało z Polski wielu Ukraińców, którzy kiedyś pracowali w szarej strefie, ale przez ostatnie dwa lata zaczynali już pracować legalnie i płacić składki do polskiego systemu emerytalnego, na emerytury dla polskich emerytów. A zatem pieniędzy na te emerytury będzie mniej. Państwo nie może się w nieskończoność zadłużać, żeby mieć środki na wyższe emerytury – tak w rozmowie z Business Insider Polska pomysł minimalnej waloryzacji rent i emerytur tłumaczy Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS.
https://businessinsider.com.pl/finanse/opodatkowanie-emerytur-to-dodatkowe-koszty-dla-systemu/rnl4h9j
PROFESOR GWIAZDOWSKI JAK ZWYKLE Z RIGCZEM

Spółka, która wzięła sobie jacht w leasing nie wypłaci dywidendy, bo… to nieodpowiedzialne. Notowana na GPW spółka ZPUE zasłynęła wzięciem w leasing luksusowego jachtu, wartego 37 milionów złotych. Po ujawnieniu informacji o zawarciu umowy leasingu, akcje ZPUE potaniały o 8,92%. Spółka przekonuje, że jacht został kupiony po okazyjnej cenie. Dodatkowo, łódź została specjalnie dostosowana ,,do pełnienia zarówno funkcji mobilnego biura, z dostępem do najnowocześniejszych narzędzi biurowo-informatycznych, jak i miejsca zakwaterowania pracowników firmy wyjeżdżających na spotkania handlowe, negocjacje umów, targi, konferencje, szkolenia, czy stacjonarne eventy dla większych grup kontrahentów, powiązane z możliwością zwiedzania okolicy jachtem”. Firma nie wyklucza wypożyczania jachtu innym podmiotom i uznaje kupno za dobry deal.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/27/spolka-ktora-wziela-sobie-jacht-w-leasing-nie-wyplaci-dywidendy-bo-to-nieodpowiedzialne/
A NAM SIĘ WYDAWAŁO, ŻE ODPOWIEDZIALNOŚĆ POLEGA NA WSTAWANIU RANO

Rolls-Royce z historyczną stratą. Na dno firmę ciągnie zakaz lotów – czytamy na Wprost Biznes. Rekordową stratę zaraportował Rolls-Royce. Firma, która kojarzy się głównie z astronomicznie drogimi limuzynami, dużą część dochodu opierała o inną branżę – produkcję silników odrzutowych. Są one wykorzystywane w samolotach cywilnych, w tym przez największego producenta na świecie – amerykańskiego Boeinga. W tym roku firma planowała dostarczyć 500 egzemplarzy silników. Okazuje się, że rzeczywistość może być bardzo odmienna od planów. Obecnie władze Rolls-Royce’a sądzą, że sprzedadzą 250 sztuk. Jak podaje firma, strata przed odliczeniem podatków wyniosła za pierwsze półrocze 2020 roku ponad 5,4 mld funtów.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10357133/rolls-royce-z-historyczna-strata-na-dno-firme-ciagnie-zakaz-lotow.html

Dominika od 54 dni jest w izolacji. Testy dodatnie lub “nierozstrzygające” – czytamy w Fakcie. Dominika Korszeń (24 l.) z Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) od blisko dwóch miesięcy jest zamknięta w domu, w izolacji. Kobiecie wykonano już 10 testów na obecność koronawirusa i każdy z nich dawał wynik albo dodatni, albo “nierozstrzygający”. 24-latka powoli traci cierpliwość do procedur obowiązujących w Polsce w związku z epidemią. Dominika Korszeń (24 l.) z Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) od blisko dwóch miesięcy jest zamknięta w domu, w izolacji. Kobiecie wykonano już 10 testów na obecność koronawirusa i każdy z nich dawał wynik albo dodatni, albo “nierozstrzygający”. 24-latka powoli traci cierpliwość do procedur obowiązujących w Polsce w związku z epidemią.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-w-bialej-podlaskiej-od-54-dni-jest-na-kwarantannie/bmwkc41
NO CÓŻ, TAKI KLIMAT

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Po likwidacji procedury przetargowej w Ministerstwie Zdrowia, firmy sprzedają rządowi testy na koronawirusa po znacznie wyższych cenach. Jak ustalił Onet, w tym samym czasie w ramach przetargów oferują je taniej na przykład sanepidom. Na kolejnych zakupach ministerstwa podatnik traci od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Tymczasem rząd coraz szerzej otwiera drzwi do kolejnych nadużyć. W tzw. ustawie COVID-owej z 2 marca br. znalazł się zapis, że w przypadku zamówień usług i towarów związanych z koronawirusem nie trzeba stosować ustawy Prawo zamówień publicznych „jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego”. Według jakich kryteriów rząd ma zatem wybierać najlepsze oferty — tego ustawa nie mówi.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/firmy-sprzedaja-ministerstwu-zdrowia-testy-na-koronawirusa-po-zawyzonych-cenach/2c2hy77,79cfc278
ALE PRZECIEŻ SZUMOWSKI BYŁ TAKI ZMĘCZONY

Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku cukrowym! Zapłacimy wszyscy. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, która wprowadzi w życie nową daninę od początku 2021 roku. Chodzi o tak zwany podatek cukrowy, którego projekt przyjął w lutym rząd. Ustawa zakłada nałożenie dodatkowego podatku na napoje zawierające cukier oraz produkty alkoholowe o małej pojemności, nazywane małpkami. Według Ministerstwa Zdrowia ruch ten ma na celu zniechęcenie Polaków do sięgania po słodkie napoje, co ma przełożyć się na poprawę ich zdrowia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/27/andrzej-duda-podpisal-ustawe-o-podatku-cukrowym-zaplacimy-wszyscy/
COŚ NAM SIĘ WYDAJE, ŻE RZĄDOWI CHODZI RACZEJ O KONDYCJĘ BUDŻETU, A NIE NASZĄ

Choć koszty pandemii tylko w tym roku mogą wynieść nawet 270 mld zł, to na razie rząd nie chce obciążać nimi kieszeni Polaków. Czas na spłatę długów przyjdzie za dwa–trzy lata, twierdzi Rzeczpospolita. W przyszłym roku dochody kasy państwa mają wynieść 403,7 mld zł, wydatki – 486 mld zł, a limit dla deficytu ustalono na poziomie 82,3 mld zł – to główne pozycje projektu budżetu na 2021 r. przedstawione w czwartek przez Ministerstwo Finansów.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/308279902-Ogromny-deficyt-ale-bez-podwyzek-podatkow.html
RZĄD JESZCZE SOBIE WSZYSTKO ODBIJE

Opłata za działkę dziesięciokrotnie mniejsza, jeśli właściciel gromadzi deszczówkę, piszą Filary Biznesu. Opłata za działkę może być nawet dziesięciokrotnie mniejsza, jeśli jej właściciel będzie gromadził deszczówkę np. w beczce – mówi PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca o projektowanych przepisach. Dodał, że opłaty za retencję, dlatego mogą np. wahać się między 255 zł a 25 zł rocznie. Takie opłaty wynikają z projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, który do połowy września znajduje się w konsultacjach międzyresortowych i społecznych. Celem regulacji jest wprowadzenie pakietu rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce, by złagodzić negatywne skutki coraz dłuższych okresów suszy.
https://filarybiznesu.pl/oplata-za-dzialke-dziesieciokrotnie-mniejsza-jesli-wlasciciel-gromadzi-deszczowke/a5746
TO JUŻ JAKIŚ PLUS

Szumowski odpoczywa na luksusowym jachcie biznesmena! Ujawniamy kulisy jego hiszpańskich wakacji – zdradza Super Express. Jak ustalił „Super Express”, były minister a obecnie poseł PiS Łukasz Szumowski (48 l.) wypoczywa na rajskich Wyspach Kanaryjskich i smaży się na luksusowym jachcie biznesmena i konsula honorowego Islandii w Polsce Bogusława Krzysztofa Szemiotha (57 l.), który widnieje w kanadyjskim rejestrze (pod taką banderą pływa jacht) jako właściciel tej łodzi!
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/super-express-odkrywa-kulisy-rajskich-wakacji-bylego-ministra-zdrowia-szumowski-na-luksusowym-jachcie-biznesmena-aa-6yDz-6iSg-Hzqz.html
NO PRZECIEŻ ZASŁUŻYŁ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

IKEA i LEGO łączą siły. Te pudełka posłużą też do zabawy, czytamy na Wprost Biznes. Wszyscy fani klocków LEGO wiedzą, że największym problemem jest ich przechowywanie. Teraz może się to zmienić. Z pomocą przyszła IKEA, firma, która znana jest m.in. ze swoich pojemników… na wszystko. IKEA i LEGO połączyły siły. Efektem niecodziennej współpracy jest kolekcja BYGGLEK. Jest to zestaw pudełek, które jednocześnie są klockami. W skrócie, dzięki jednemu produktowi można się klockami bawić i je przechowywać.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10357436/ikea-i-lego-lacza-sily-te-pudelka-posluza-tez-do-zabawy.html
MEBLE Z IKEI TO ZAWSZE BYŁO TAKIE LEGO DLA DOROSŁYCH

Koronawirus: Szwecja luzuje restrykcje epidemiczne, czytamy na Onecie. Szwecja znów idzie pod prąd. Kiedy sytuacja epidemiczna w całej Europie robi się coraz bardziej napięta, a wiele krajów przywraca częściowo restrykcje, główny epidemiolog Szwecji ogłosił luzowanie obostrzeń w kraju.
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,koronawirus–szwecja–rzad-luzuje-restrykcje-epidemiczne,artykul,97219682.html
U NAS RZĄD WOLI MIEĆ OBYWATELI POD KONTROLĄ

Główny Inspektor Sanitarny: dzieci muszą we wrześniu wrócić do szkoły – przekazuje Polskie Radio. Będzie więcej strat z niechodzenia do szkoły niż z podjęcia ryzyka powrotu. Ale mogą być sytuacje, gdzie po analizie w danym miejscu, w którym jest bardzo duża zachorowalność, szkoła mogłaby ewentualnie ruszyć później – powiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Na uwagę, że brakuje jasnych wytycznych, jak ten powrót do szkół miałby wyglądać, szef GIS powiedział, że takie wytyczne są.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2572036,Glowny-Inspektor-Sanitarny-dzieci-musza-we-wrzesniu-wrocic-do-szkoly
TYMCZASEM UCZELNIE DALEJ W TRYBIE ZDALNYM

Ogromne środki z UE już w przyszłym roku. Premier: Będą dużym impulsem fiskalnym – piszą Filary Biznesu. Estoński CIT i środki z UE będą impulsami fiskalnymi w przyszłym roku – mówił premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił też uwagę na sytuację na Białorusi; jego zdaniem turbulencje za wschodnią granicą tworzą przestrzeń dla nieznanych do tej pory ryzyk. Morawiecki podkreślił, że w Brukseli udało się wynegocjować gigantyczny budżet, a ogromne środki zaczną wpływać już w przyszłym roku. Premier zauważył, że Komisja Europejska zachęca nas do wykorzystywania tych pieniędzy jak najszybciej.
https://filarybiznesu.pl/ogromne-srodki-z-ue-juz-w-przyszlym-roku-premier-beda-duzym-impulsem-fiskalnym/a5741
SKORO PREMIER TAK MÓWI…

Rosja gotowa do wkroczenia na Białoruś! Putin potwierdza, jest odpowiedź NATO – czytamy w Super Expressie. Rosja może w każdej chwili wkroczyć na Białoruś! Władimir Putin (68 l.) ostrzega, że utworzył już specjalne siły policyjne, które rozprawią się z białoruską opozycją, jeśli kryzys nie zostanie zażegnany przez samego Aleksandra Łukaszenkę (66 l.). Sekretarz generalny NATO odpowiedział już na słowa Putina.
https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/rosja-gotowa-do-wkroczenia-na-bialorus-putin-potwierdza-jest-odpowiedz-nato-aa-3Fu2-qCQD-6wjw.html
DO TEGO POLSKA PRZECIEŻ CHCE ZAJĄĆ CZĘŚĆ BIAŁORUSI

Podatek cukrowy, liczba zakażeń dalej duża, o pracę będzie ciężko. Ech, dobrze, że przynajmniej Szumowskiemu się wiedzie!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close