GospodarkaRynek pracyŚwiat

Rynek pracy w USA powoli podnosi się po lockdownie

W sierpniu gospodarka Stanów Zjednoczonych kontynuowała proces „odzyskiwania” miejsc pracy utraconych podczas wiosennego lockdownu. Istotny wpływ na sierpniowe statystyki miał nabór pracowników do przeprowadzenia spisu powszechnego.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w sierpniu była o 1,37 mln większa niż w lipcu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). W lipcu przybyło 1,73 mln miejsc pracy (po rewizji z 1,76 mln), w czerwcu przybyło rekordowe 4,8 mln etatów, a w maju listy płac wydłużyły się o ponad 2,7 mln pozycji.

Mamy więc za sobą cztery absolutnie rekordowe miesiące w 80-letniej statystyce „payrollsów”. W maju, czerwcu, lipcu i sierpniu łącznie przybyło 10,6 mln miejsc pracy. Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że w marcu i kwietniu zatrudnienie w sektorach pozarolniczych zmniejszyło się aż o 22 mln.

Prognozy ekonomistów dotyczące sierpniowych „payrollsów” ponownie były mocno rozbieżne. Najwięksi pesymiści spodziewali się spadku zatrudnienia o 200 tys. Podczas gdy optymiści mówili o wzroście liczby etatów nawet o 2,38 mln przy medianie prognoz na poziomie 1,40 mln.

Istotny wpływ na sierpniowe dane miał wzrost zatrudnienia w sektorze rządowym o 344 tys. etatów. W tej liczbie zawiera się 238 tys. tymczasowych pracowników zatrudnionych w celu przeprowadzenia spisu powszechnego.

Przeciętne wynagrodzenie godzinowe nieoczekiwanie wzrosło o 0,4% mdm i wyniosło 29,47 USD. Rynkowy konsensus zakładał utrzymanie kosztów pracy na poziomie z lipca. Za sprawą zmiany struktury zatrudnienia w USA (na skutek lockdownu pracę tracili przede wszystkim najniżej opłacani pracownicy) przeciętna stawka godzinowa w sierpniu była aż o 4,7% wyższa niż rok wcześniej. Przeciętna długość tygodnia pracy pozostała bez zmian i wyniosła 34,6 godzin.

Pewnym zaskoczeniem jest spadek stopy bezrobocia, która obniżyła się z 10,2% do 8,4%. Ekonomiści spodziewali się redukcji tego wskaźnika tylko do 9,8%. Niezależne od danych urzędowych badanie ankietowe pokazało wzrost liczby pracujących aż o 3,756 mln przy spadku liczby bezrobotnych aż o 2,788 mln. Liczba Amerykanów biernych zawodowo zmalała o 783 tys.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close