PaństwoPolskaŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Elon Musk zapowiada internet ze Starlink dla Europy już w przyszłym roku

Internet Starlink już niedługo w Europie

Satelitarna, szerokopasmowa usługa internetowa SpaceX Starlink będzie wkrótce dostępna dla znacznie większej liczby osób. Prezes firmy, Elon Musk, napisał na Twitterze w poniedziałek, że „kilka tysięcy zaproszeń do udziału w beta testach Starlink” dostępnych będzie w tym tygodniu.

Dotyczy to jednak tylko klientów z USA. Jednak odpowiadając na kilka pytań innych użytkowników Twittera, Musk powiedział, że Starlink może stać się dostępny w Europie już na początku przyszłego roku.

Jak tylko otrzymamy zatwierdzenie dla danego kraju. Jest to wymagane dla każdego kraju z osobna, ponieważ nie istnieje ogólnounijny system zatwierdzania. Prawdopodobnie zaczniemy otrzymywać ostateczne (jest wiele kroków) zatwierdzenia w okolicach lutego / marca.

– napisał na Twitterze.

Kanada i Norwegia powinny być jednymi z pierwszych krajów, które otrzymają Starlink po Stanach Zjednoczonych. Elon Musk zapowiedział, że te dwa kraje są następne po wyjściu USA z wczesnej wersji beta. Dodał, że w Indiach zgoda organów regulacyjnych może nastąpić „w połowie przyszłego roku”.

Jeśli chodzi o to, kiedy Starlink dotrze na Florydę, problem nie dotyczy przepisów, ale mniejszą szerokość geograficzną.

Kraje o niższych szerokościach geograficznych potrzebują więcej satelitów na pozycji, więc prawdopodobnie w styczniu.

– napisał na Twitterze.

Pierwsze testy już trwają

SpaceX po cichu uruchomił wczesną wersję beta Starlink w zeszłym tygodniu. Jak można było się spodziewać po Elonie Musku, same beta testy też otrzymały ciekawą nazwę “Better Than Nothing Beta”. Program kosztuje 99 dolarów miesięcznie plus 499 dolarów opłaty z góry za zestaw startowy z niezbędnym wyposażeniem. Według zapowiedzi firmy, aktualnie prędkość połączenia ma wynosić do 150 Mbps przy opóźnieniu 20-40 ms.

SpaceX ma obecnie ponad 800 satelitów Starlink na orbicie, ale będzie potrzebować tysięcy więcej, aby móc oferować usługę na całym świecie. Firma ma nadzieję szybko zwiększyć dostępność w 2021 roku, obejmując ostatecznie większość zaludnionego świata.

Do beta testów dołączą tylko ci użytkownicy, którzy zdołali się wcześniej zapisać. SpaceX uruchamia także specjalną aplikację, na Androida i iOS. Z jej pomogą użytkownik będzie mógł znaleźć najlepsze miejsce do instalacji odbiornika Starlink, oraz sprawdzić poziom zakłóceń i jakość usługi.

Źródło: Mashable

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close