PaństwoPolitykaPrawoSportŚwiatZdrowie i medycyna

Novak Djokovic zostanie deportowany z Australii za bycie antyszczepem

Novak Djokovic zostanie deportowany

Novak Djokovic ma zostać deportowany z Australii po tym, jak przegrał ostatni proces apelacyjny o pozostanie w kraju. Sędziowie odrzucili jego sprzeciw wobec decyzji rządu o anulowaniu wizy niezaszczepionego zawodnika. Nadzieje światowego lidera na obronę tytułu Australian Open i wygranie rekordowego 21. Wielkiego Szlema w Melbourne dobiegły końca. Sportowiec powiedział, że jest „bardzo rozczarowany”, ale przyjął orzeczenie.

Będę współpracował z odpowiednimi władzami w związku z moim wyjazdem z kraju.

– przekazał w oświadczeniu.

Jego zwolennicy zamilkli na zewnątrz sali sądowej, gdy ogłoszono decyzję. Jedna z fanek powiedziała, że jej lato będzie “puste” bez 34-latka grającego w Open.

Premier Australii Scott Morrison z zadowoleniem przyjął „decyzję o utrzymaniu silnych granic i zapewnieniu bezpieczeństwa Australijczykom”.

Australijczycy dokonali wielu poświęceń podczas tej pandemii, i słusznie oczekują, że wynik tych poświęceń będzie chroniony.

– stwierdził.

Djokovic wszczął sprawę po tym, jak minister imigracji Alex Hawke wykorzystał swoje uprawnienia ministerialne do anulowania wizy serbskiego gracza, argumentując, że jego obecność w kraju może podsycać nastroje antyszczepionkowe. To był drugi raz, kiedy jego wiza została cofnięta, po tym, jak pierwsze anulowanie z powodu nieprzestrzegania pandemicznych zasad wjazdu, zostało unieważnione przez innego sędziego.

Czytaj też: Australian Open 2022 tylko dla zaszczepionych tenisistów

Nie ma “świętych krów”

Podczas niedzielnego przesłuchania w sądzie w składzie trzech sędziów, obrona Djokovica bezskutecznie argumentowała, że ​​powody podane przez rząd były „nieważne i nielogiczne”. Prezes Sądu Najwyższego James Allsop powiedział, że orzeczenie sądu federalnego opiera się na legalności i zgodności z prawem decyzji ministra, a nie na “zaletach lub mądrości tej decyzji”.

Nakaz deportacji zazwyczaj zawiera trzyletni zakaz powrotu do Australii, choć w pewnych okolicznościach można od tego odstąpić. Niedzielna decyzja oznacza koniec 10-dniowego sporu o australijską wizę dla Djokovica.

Djokovic początkowo otrzymał zwolnienie medyczne na wjazd do Australii przez dwa różne niezależne panele zdrowotne – jeden na zlecenie Tennis Australia, a drugi rząd stanu Wiktoria – po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa w połowie grudnia. Jednak australijskie służby graniczne zatrzymały go 5 stycznia, ponieważ nie spełniał federalnych wymogów dotyczących koronawirusa.

Próba wjazdu nieszczepionego zawodnika do kraju wywołała w Australii gniew opinii publicznej. Rząd federalny wielokrotnie powtarzał, że ludzie muszą przestrzegać surowych przepisów dotyczących pandemii i że nikt, nawet światowa gwiazda tenisa, nie jest “ponad prawem”. Chociaż Djokovic nie jest zaszczepiony przeciwko Covid-19, nie promował aktywnie antyszczepionkowej dezinformacji. Jednak australijscy antyszczepionkowcy używają hashtagu #IStandWithDjokovic w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Iga Świątek została ambasadorką Xiaomi

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close