Finanse i ubezpieczeniaNieruchomości

Emeryt po 6 latach wygrał ze skarbówką! Nie musiał płacić 65 tys. podatku

Po 6 latach walki w sądach emeryt w końcu wygrał z urzędem skarbowym. Jednak nie musiał płacić 65 tys. podatku za sprzedaż mieszkania.

Bogusław Żukowski dowiódł, że przy odpowiedniej determinacji można wygrać batalię z urzędem skarbowym. Emeryt nie zgodził się na zapłatę 65 tys. złotych tytułem podatku ze sprzedaży mieszkania.

Jak podaje serwis money.pl, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie pozytywnie rozpatrzył skargę mężczyzny na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, który odmówił umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. (ponad 65 tys. zł).

O co chodziło w całym sporze? Pan Żukowski należał do grupy 20 tys. tzw. ofiar ulgi meldunkowej. Jak wyjaśnia portal money.pl, “z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez ponad rok i sprzedały je przed upływem 5 lat od nabycia”. Pomimo spełnienia tych warunków emeryt naraził się na konieczność zapłacenia podatku i wdał się w wieloletni konflikt ze skarbówką. Fiskus opierał swoje roszczenie na fakcie, że poszkodowany nie zgłosił chęci skorzystania z ulgi. Co istotne, w 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w końcu uznał, że oświadczenie nie jest w tym przypadku potrzebne.

Mężczyzna nie krył ulgi ze szczęśliwego obrotu spraw:

No świetnie, świetnie. Coś się tam chyba rozjaśniło w głowach, ktoś wreszcie zobaczył absurd tej sytuacji. Nasi prawnicy wnieśli skargę kasacyjną do tego mojego wyroku i wreszcie w WSA zorientowali się, że coś jest nie tak.

Bogusław Żukowski wyraził wdzięczność za zainteresowanie mediów tą sprawą i stwierdził, że inni poszkodowani powinni pójść jego śladem:

Współczuję ludziom, którzy się poddali i nie walczyli jak my z pomocą Fundacji Praw Podatnika. Publikacja u was też na pewno pomogła. Poczuli, że dziennikarze się tym interesują i musieli znaleźć na to odpowiedź.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close