BankowośćFinanse i ubezpieczeniaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Bank Anglii opóźnia decyzję ws. stóp procentowych po śmierci królowej

Bank Anglii opóźnia decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii przełożył kluczową decyzję w sprawie stóp procentowych po śmierci królowej Elżbiety II. Podano, że “w świetle okresu żałoby narodowej”, decyzja Komitetu Polityki Pieniężnej zostanie teraz ogłoszona w południe 22 września. Jest to następstwem ruchów kilku instytucji publicznych, które zmieniły swoje plany na najbliższy tydzień po śmierci najdłużej panującego monarchy w Wielkiej Brytanii.

Powszechnie oczekiwano, że Bank podniesie stopy w czwartek. Ekonomiści przewidywali, że bank centralny Wielkiej Brytanii podniesie stopy do 2,25% – najwyższego poziomu od grudnia 2008 roku. Wyższe stopy procentowe mogą sprawić, że pożyczki będą droższe, co oznacza, że ludzie będą mieli mniej pieniędzy do wydania i ceny przestaną tak szybko rosnąć. Jednak niektórzy kwestionują skuteczność podwyżek stóp w Wielkiej Brytanii, gdy inflacja jest spowodowana przez problemy globalne.

Ceny energii gwałtownie wzrosły, gdy zniesiono lockdown i gospodarka zaczęła wracać do normy. Wzrosły one jeszcze bardziej, gdy Rosja ostro odcięła dostawy gazu do Europy. Spowodowało to wzrost cen gazu na całym kontynencie, w tym w Wielkiej Brytanii, wywołując ogromny efekt domina u konsumentów. Przemawiając przed Komisją Skarbu na początku tego tygodnia, szef Banku Anglii, Andrew Bailey, bronił jego dotychczasowych osiągnięć:

Osobą, która zamierza wprowadzić Wielką Brytanię w recesję jest Władimir Putin, a nie MPC [Monetary Policy CommitteeKomitet Polityki Pieniężnej – przyp. red.].

Czytaj też: Królowa Elżbieta II nie żyje. Co dalej z brytyjską monarchią?

Kosztowny pakiet wsparcia

W czwartek nowa premier Liz Truss ogłosiła, że rząd ograniczy podwyżki rachunków za energię dla wszystkich gospodarstw domowych na dwa lata, próbując zapobiec powszechnym trudnościom. Typowy rachunek za energię dla gospodarstwa domowego będzie ograniczony do 2500 funtów rocznie do 2024 roku. Analitycy twierdzą, że ogromny system wsparcia może kosztować nawet 150 mld funtów, ale ogłaszając pakiet Truss powiedziała, że “nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych środków”.

Dalsze szczegóły spodziewane są pod koniec miesiąca, ponieważ oczekuje się, że nowe kanclerz Kwasi Kwarteng przedstawi kosztorys w “wydarzeniu fiskalnym”, gdzie nakreśli poziom niezbędnych pożyczek i wszelkie nowe środki podatkowe, które uzna za konieczne do sfinansowania pakietu wsparcia. Chociaż podczas swojej kampanii Truss atakowała Bank Anglii, oskarżając go o powolne reagowanie na rosnące ceny i słabą ochronę wrażliwych gospodarstw domowych, nowy kanclerz powtórzył swoje “pełne poparcie dla niezależnego Banku Anglii i jego misji kontrolowania inflacji, która jest kluczowa dla sprostania wyzwaniom związanym z rosnącymi kosztami życia”.

Czytaj też: Liberalna premierka Wielkiej Brytanii ogłosiła, że zamrozi ceny energii

Źródło: BBC

Jak zarządzać budżetem w czasach rosnącej inflacji?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close