Kultura i sztukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Londyńskie muzeum Horniman zwróci Nigerii zrabowane eksponaty

Londyńskie muzeum zwróci 72 eksponaty do Nigerii

Londyńskie muzeum Horniman przekazało, że zgodziło się zwrócić Nigerii eksponaty zrabowane w XIX wieku z Królestwa Beninu. Muzeum Horniman poinformowało, że przeniesie na rząd Nigerii własność 72 obiektów. Wśród nich znajduje się 12 mosiężnych tabliczek, znanych jako Brązy Benińskie, mosiężny kogucik i klucz do królewskiego pałacu.

Decyzja jest następstwem wniosku złożonego w styczniu przez nigeryjską Narodową Komisję Muzeów i Zabytków (NCMM). Muzeum w południowo-wschodnim Londynie przekazało, że konsultowało się z członkami społeczności, zwiedzającymi, uczniami, naukowcami, specjalistami ds. dziedzictwa i artystami z Nigerii i Wielkiej Brytanii.

Rozważono wszystkie ich poglądy na temat przyszłości, a także pochodzenia obiektów.

– wyjaśniło londyńskie muzeum.

Czytaj też: Muzeum w Wiedniu założyło profil na OnlyFans, aby pokazywać “goliznę”

Presja społeczna

W ostatnich latach wzrosła presja społeczna i polityczna na europejskie rządy i muzea, aby zwracały zrabowane w czasach kolonializmu eksponaty. Przedmioty z kolekcji londyńskiego muzeum Horniman to tylko niektóre z eksponatów zwróconych Nigerii przez zachodnie muzea w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W zeszłym miesiącu Jesus College w Cambridge i Uniwersytet Aberdeen oddały rzeźbę koguta i głowę oba (króla). Z kolei niemieckie władze zwróciły Nigerii ponad 1100 eksponatów.

Dyrektorka muzeum Horniman, Eve Salomon powiedziała, że zwrócenie eksponatów będzie “moralne i właściwe”.

Dowody są bardzo jasne, że te obiekty zostały nabyte za pomocą siły, a zewnętrzne konsultacje poparły nasz pogląd, że jest to zarówno moralne, jak i właściwe, aby zwrócić Nigerii jej własność. Muzeum Horniman jest zadowolone, że może podjąć ten krok i czekamy na współpracę z NCMM, aby zabezpieczyć długoterminową opiekę nad tymi cennymi eksponatami.

– stwierdziła.

NCMM twierdzi, że niektóre z bezcennych rzeźb będą przechowywane w muzeum narodowym w Beninie po jego rozbudowie, a inne w muzeum w Lagos. Muzeum Brytyjskie posiada największą na świecie kolekcję brązów z Beninu. Twierdzi, że przed trwałym zwrotem przedmiotów powstrzymuje je Ustawa o Muzeum Brytyjskim z 1963 roku oraz Ustawa o dziedzictwie narodowym z 1983 roku. Według jednego z najsłynniejszych obrońców praw człowieka, adwokata Geoffreya Robertsona, Muzeum Brytyjskie w Londynie jest instytucją posiadającą największą ilość ukradzionych dóbr kultury. Według Robertsona większość skradzionej własności nie jest nawet wystawiana.

Czytaj też: Nigeria prywatyzuje największą energetyczną spółkę. Czy to pomoże w uniknięciu zapaści finansowej?

Źródło: BBC

Artysta przykleił ogórek z McDonald’s do sufitu. Żąda ok. 29 tys. PLN

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close