HandelInwestycjeMotoryzacja

Porsche wejdzie na giełdę. Wycena luksusowej marki zwala z nóg!

Porsche wejdzie na giełdę

Niemiecki gigant samochodowy Volkswagen (VW) przekazał, że dąży do wyceny do 75 mld euro za Porsche, gdy luksusowa marka zostanie wprowadzona na giełdę. Obrót akcjami ma się rozpocząć we Frankfurcie 29 września. Już dziś zostanie opublikowany prospekt emisyjny, po którym inwestorzy będą mogli zapisać się na akcje. Sprzedaż akcji ma być drugą co do wielkości pierwszą ofertą publiczną (IPO) w Niemczech.

Jesteśmy teraz na etapie realizacji planów IPO dla Porsche i cieszymy się z zaangażowania naszych kluczowych inwestorów.

– powiedział dyrektor finansowy VW Arno Antlitz.

VW przekazał w oświadczeniu dla inwestorów, że będzie wyceniał akcje uprzywilejowane Porsche na od 76,50 euro do 82,50 euro za akcję, co dałoby producentowi samochodów wycenę giełdową od 70 do 75 mld euro. W górnej części przedziału byłaby to trzecia co do wielkości oferta publiczna w Europie. Jednak z powodu obaw inwestorów o rosnące stopy procentowe i potencjalną globalną recesję, liczby ogłoszone w niedzielę nie osiągnęły wcześniejszego celu wyceny, jakim było aż 85 mld euro.

Czytaj też: Nowe auta coraz droższe! Winne elektryki i emisja CO2

Porsche generuje 25% zysku

VW przekazał, że pozyska aż 9,4 mld euro ze sprzedaży akcji, co pomoże opłacić przejście na pojazdy elektryczne i wydatki na rozwój oprogramowania. Jeśli IPO dojdzie do skutku, VW zapowiedział, że w grudniu zorganizuje spotkanie dla inwestorów, na którym zaproponuje wypłatę akcjonariuszom specjalnej dywidendy – 49% całkowitych wpływów brutto – ze sprzedaży akcji.

Stosunkowo niewiele firm notuje w tym roku akcje na giełdzie w Europie, gdyż region ten zmaga się z kryzysem energetycznym, wysoką inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Zgodnie z planem IPO, rodzina PorschePiech – która straciła kontrolę nad kultową marką na rzecz VW ponad dekadę temu – zapłaci premię za zakup akcji, które przywrócą jej znaczące uprawnienia decyzyjne.

Widzimy niesamowitą wartość fundamentalną w akcjach VW.

– mówi Lawrence Paustian, analityk Pzena Investment Management.

Według niego, Volkswagen może być jedynym koncernem, który w przyszłości stawi dzielnie czoła Tesli. Marka Porsche wygenerowała 25% zysku operacyjnego Volkswagena w I połowie 2022.

Czytaj też: Porsche spuszcza łomot Tesli w sprintach i próbach przyspieszenia

Źródło: BBC

Volkswagen wypłaci miliony za współpracę z dyktaturą!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close