GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTurystyka

Japonia rozważa zniesienie limitu turystów. Kraj musi ratować gospodarkę

Japonia może znieść limit turystów

Japonia rozważa zniesienie limitu dla zagranicznych turystów, aby wzmocnić słabego jena. Lokalne media donoszą, że japońscy urzędnicy mogą dalej rozluźniać kontrole graniczne dla zagranicznych podróżnych, aby pobudzić gospodarkę Japonii. Zastępca sekretarza gabinetu Seiji Kihara powiedział w rozmowie z lokalną telewizją, że słaby jen jest “najbardziej efektywny w przyciąganiu zagranicznej turystyki przyjazdowej”.

W zeszłym tygodniu jen osiągnął najniższy poziom w stosunku do dolara amerykańskiego od 24 lat, spadając aż o 1,7 procent. Japonia ma zakaz wjazdu do kraju dla większości turystów z zagranicy, ale w niedalekiej przyszłości może on zostać zniesiony. Przypomnijmy, że Japonia zakazała przyjazdu większości zagranicznych gości przez ostatnie dwa lata w ramach środków mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się Covid-19. W zeszłym roku zagraniczni goście dostali nawet zakaz wstępu na opóźnione Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Jednak na początku tego miesiąca liczba zagranicznych turystów, którzy mogą wjechać do kraju, została podniesiona z 20 000 do 50 000 dziennie, a turyści nie byli już zobowiązani do podróżowania z przewodnikiem. Inne raporty sugerują, że rząd może w ogóle zrezygnować z dziennego limitu przyjazdów.

Czytaj też: Japonia ponownie otwiera się dla turystów, ale z surowymi zasadami

Japonia nie podniosła stóp

Dolar amerykański zyskał na sile w stosunku do innych walut, ponieważ inwestorzy uważnie przyglądają się podwyżkom stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Podczas gdy wiele banków centralnych w Azji podniosło koszty pożyczek, Japonia nie poszła w tym kierunku. Bank Japonii utrzymał ultraniskie stopy procentowe w celu wsparcia ożywienia gospodarczego i jest to jeden z powodów spadku wartości jena w stosunku do dolara amerykańskiego i innych głównych walut.

Wyższe stopy procentowe zwykle przyciągają inwestycje zagraniczne. To zwiększa popyt na waluty z krajów o wyższych stopach procentowych i ich wartość. Japoński minister finansów Shunichi Suzuki zapowiedział, że rząd podejmie “odpowiednie” działania w związku ze spadkiem jena.

Nadmierne, nieuporządkowane ruchy walut mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę i warunki finansowe.

– powiedział Suzuki na konferencji prasowej.

Jednak Dwyfor Evans z State Street Global Markets powiedział, że środki mające na celu podniesienie wartości jena “mogą okazać się daremne” z powodu różnicy między stopami procentowymi w Japonii i w dużej części świata. Bank Japonii ostatni raz interweniował na rynkach walutowych w 2011 roku, po tym jak trzęsienie ziemi i tsunami wywołały kryzys nuklearny w Fukushimie.

Czytaj też: Japonia ponownie uruchomi nieczynne reaktory jądrowe! Trwa proces licencjonowania

Źródło: BBC

Rząd Japonii wezwał do oszczędzania prądu, bo może zabraknąć

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close