MediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Prezes TVP Jacek Kurski dostał ochronę SOP “ze względu na dobro państwa”. I co mu zrobisz?

Ochrona dla prezesa TVP

Jak ustalił TVN24, prezes TVP Jacek Kurski decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego został objęty ochroną SOP “ze względu na dobro państwa”. Służby prasowe resortu i sam Jacek Kurski odmówiły komentarza w tej sprawie.

Przed tygodniem TVN24 ujawnił, że szef MSWiA przyznał ochronę SOP-u sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystynie Pawłowicz. Kierowca Pawłowicz następnego dnia, odwożąc sędzię TK, miał stłuczkę z tramwajem. Teraz, jak dowiedział się portal, SOP objął ochroną kolejną osobę.

Według źródeł zbliżonych do Służby Ochrony Państwa Mariusz Kamiński na podstawie tego samego zapisu ustawy o SOP, z którego korzystał w przypadku byłej posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, podjął decyzję o objęciu ochroną Jacka Kurskiego, prezesa TVP.

Sytuacja bez precedensu

Zgodnie z art. 3 ustawy o SOP ochroną objęci są między innymi prezydent, marszałkowie obu izb parlamentu, premier oraz wicepremierzy. Otrzymują ją z racji sprawowanego stanowiska. Ten sam artykuł daje też szefowi MSWiA możliwość objęcia ochroną “innych osób ze względu na dobro państwa”.

Właśnie z takiego przepisu skorzystano w przypadku Kurskiego. Rozmówcy portalu zwracają uwagę, że do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy w historii i jest ona bez precedensu.

Oprócz polityków zdarzało nam chronić przykładowo sędziów. To jest jednak sytuacja bez precedensu. Nigdy się nie zdarzyło, by szef państwowej spółki miał ochronę Biura Ochrony Rządu [poprzednika SOP – red.] czy SOP.

– mówi były oficer tej służby.

To jest przegięcie. Jest to trzymane w tajemnicy, bo jak to wyjdzie na jaw, to będzie jatka.

– ocenia informator.

MSWiA i Kurski odmawiają komentarza

Służby prasowe MSWiA, które portal zapytał o objęcie ochroną Krystyny Pawłowicz i Jacka Kurskiego, odpowiedziały, że te kwestie, “stanowią informację niejawną”.

Zatem prosimy przyjąć generalną zasadę, że odpowiedź na tak formułowane pytania zawsze będzie brzmiała tak samo.

– czytamy w odpowiedzi resortu.

O sprawę został zapytany również prezes TVP Jacek Kurski. Od poniedziałku nie odpowiedział jednak na SMS. Nie odbierał też telefonu.

Źródło: TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close