Ochrona środowiska

Nawet 25 lat za wyrzucanie śmieci? Ministerstwo Klimatu zaostrza rygor

Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianami w zakresie ochrony środowiska. Za wyrzucanie śmieci poza miejscami do tego wyznaczonymi może grozić do 25 lat więzienia.

Nowe przepisy mają przewidywać nawet 25 lat więzienia za wyrzucanie odpadów narażających zdrowie społeczeństwa. Natomiast za śmiecenie na polu lub w lesie będzie grozić od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z propozycją resortu zmianie ulegną także kary za zaśmiecanie przestrzeni publicznej i gruntów rolnych (od 300 do nawet 5 tys. złotych).

Ostatnia kwestia dotyczy problemu pożarów składowisk zawierających materiały przeznaczone do utylizacji według specjalnych procedur. W tym przypadku kary również miałyby ulec zwiększeniu.

Resort nie przebiera w środkach

Nowe przepisy mają zniechęcić do wyrzucania odpadów niezgodnie z prawem zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.

Przedstawiciel resortu cytowany przez Radio Zet uzasadnił potrzebę wprowadzenia zmian w tym zakresie:

Podwyższanie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej i gruntów polnych, będzie miało efekt prewencyjny i zmniejszy skalę zjawiska niewłaściwego postępowania z odpadami.

Jak możemy przeczytać, przepisy mają skutecznie zniechęcać do łamania prawa:

Natomiast dodana sankcja w postaci administracyjnej kary pieniężnej za naruszenia dot. gospodarowania odpadami przez podmioty do tego nieuprawnione pozwoli na skuteczniejsze działania Inspekcji Ochrony Środowiska w obszarze zwalczania nielegalnych działań w gospodarce odpadami i będzie miało wymiar dyscyplinujący dla podmiotów działających w tej branży.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy nowe regulacje wejdą w życie.

Źródło: biznes.radiozet.pl, money,pl, serwisy.gazetaprawna.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close