BankowośćGospodarkaPaństwoPrawoŚwiat

Indyjski bank centralny zabronił Mastercard wydawania nowych kart

Mastercard nie może wydawać kart w Indiach

Indyjski bank centralny bezterminowo zabronił Mastercard wydawania nowych kart debetowych lub kredytowych klientom krajowym. Bank Rezerw Indii oskarżył firmę o naruszenie przepisów dotyczących przechowywania danych. Decyzja Banku Rezerwy nie będzie miała żadnego wpływu na dotychczasowych klientów spółki.

Bank powiedział, że Mastercard nie przestrzegał przepisów wymagających, aby zagraniczne sieci kart przechowywały dane dotyczące płatności indyjskich wyłącznie w Indiach. Od 22 lipca Mastercard będzie miał zakaz wydawania kart debetowych, kredytowych i przedpłaconych klientom w Indiach. Nie ma odpowiedzi od globalnego dostawcy usług płatniczych.

Bank centralny poinformował, że dostawca usług płatniczych naruszył nakaz z 2018 r., w którym dane dotyczące płatności mają być przechowywane w Indiach. Umożliwiłoby to regulatorowi „nieograniczony dostęp nadzorczy” do szczegółów płatności.

Pomimo upływu znacznego czasu i odpowiednich możliwości, podmiot okazał się niezgodny z zaleceniami Storage Payment System Data.

– powiedział RBI w komunikacie.

W ubiegłym roku Mastercard stanowił 33% wszystkich płatności kartami w Indiach, według londyńskiego start-upu PPRO, cytowanego przez agencję informacyjną AFP. W 2019 roku firma ogłosiła zainwestowanie miliarda dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat w ramach planów ekspansji w Indiach.

Zakaz kryptowalut w Indiach! Rząd chce kar grzywny, a nawet… więzienia!

Nie tylko Mastercard

Na początku tego roku American Express i Diners Club zostały zablokowane w wydawaniu nowych kart z powodu podobnych naruszeń. Dostawcy usług płatniczych z siedzibą w USA agresywnie lobbowali przeciwko dyrektywie z 2018 r., twierdząc, że taki ruch zwiększyłby ich koszty prowadzenia działalności w Indiach, ale bank centralny Indii nie ustąpił.

Mastercard Incorporated to spółka i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 000 instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo Mastercard, Maestro oraz Cirrus. Organizację założyło kilka banków amerykańskich (United California Bank, Wells Fargo, Crocker National Bank, Bank of California), jako konkurencję dla podobnej organizacji BankAmericard (założonej przez Bank of America, przekształconej później w Visę).

W 2002 roku w wyniku połączenia MasterCard International z europejską organizacją wydającą karty płatnicze – Europay International (poprzednio Eurocard International) powstała organizacja pod nazwą MasterCard Worldwide. Dla użytkowników wybranych kart z logo organizacja udostępnia program lojalnościowy Bezcenne Chwile (znany także jako Priceless Specials). Przed wejściem na giełdę (2006) organizacja miała formę prawną spółdzielni zrzeszającej banki, obecnie jest spółką publiczną.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close