GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Indie odnotowują rekordowy wzrost gospodarczy podczas fali Covid

Indie podnoszą się po pandemii

Gospodarka Indii odbiła się w rekordowym tempie w ciągu trzech miesięcy do końca czerwca, nawet gdy niszczycielska druga fala Covid-19 uderzyła w Indie. Luźniejsze obostrzenia pandemiczne pozwoliły na większą aktywność gospodarczą w porównaniu z pierwszą ogólnokrajową blokadą w 2020 r. Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 20,1% za kwartał kwiecień-czerwiec w porównaniu do roku poprzedniego. W tym samym okresie ubiegłego roku gospodarka Indii skurczyła się o 24%.

Główny doradca ekonomiczny rządu indyjskiego, KV Subramanian, wskazał na inwestycje prywatne i wydatki konsumpcyjne jako pomoc w przyspieszeniu tak zwanego ożywienia w kształcie litery V. Ożywienie w kształcie litery V jest uważane za gwałtowne spowolnienie, które szybko osiąga dno, po którym następuje gwałtowne odbicie. Według indyjskiego ministerstwa statystyk, produkcja i budownictwo również przyczyniły się do wzrostu.

Gospodarka indyjska skurczyła się o 7,3% w ostatnim roku finansowym. Była to jedna z największych gospodarek świata, która najbardziej ucierpiała w wyniku pandemii. Skok PKB w okresie od kwietnia do czerwca nie spełnił prognozy banku centralnego tego kraju o 21,4% wzrostu na ten okres. Niektórzy analitycy twierdzą, że zwiększy to prawdopodobieństwo, że Bank Rezerw Indii (RBI) utrzyma środki stymulacyjne przynajmniej do końca tego roku.

Sri Lanka w kryzysowej sytuacji gospodarczej po gwałtownej inflacji

Indie stawiały na inwestycje i prywatyzację

Podczas gdy wiele zaawansowanych gospodarek na całym świecie dostarczyło ogromnych bodźców do napędzania wydatków, premier Indii Narendra Modi nadał priorytet inwestycjom w infrastrukturę, prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i reformom podatkowym w celu stymulowania wzrostu. Eksperci są optymistyczni, że Indie będą nadal odnotowywać silny wzrost, chociaż niektóre kluczowe sektory nadal nie odnotowują ożywienia.

Wydatki konsumenckie – główna siła napędowa wzrostu – są również nadal niższe niż poziomy sprzed pandemii. Eksperci twierdzą, że ryzyko kolejnej fali infekcji koronawirusem i powolny program szczepień może również spowolnić tempo rozwoju.

Chociaż Indie są trzecią co do wielkości gospodarką Azji, pozostają one mniejsze niż przed pandemią. Od początku pandemii w Indiach do tej pory zachorowało niemal 33 miliony mieszkańców, a zmarło ponad 439 tysięcy osób.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close