Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelInwestycjeŚwiat

Departament Skarbu USA debatuje nad kryptowalutami. Będą regulacje?

Departament Skarbu USA spotkał się z przedstawicielami branży kryptowalut, aby omówić kwestie związane z tak zwanymi stablecoinami. Są to wirtualne aktywa, których wartość jest powiązana z tradycyjnymi walutami, najczęściej dolarem amerykańskim. Decydenci chcą zwiększyć kontrolę nad przepływami środków, których kapitalizacja rynkowa osiągnęła 125 miliardów dolarów.

Stablecoiny pod okiem Departamentu Skarbu USA

Kryptowaluty, które w kwietniu pobiły rekordową wartość rynkową 2 bilionów dolarów, stają się coraz ważniejsze dla amerykańskiej gospodarki. Jednakże amerykański rząd jest coraz bardziej zaniepokojony rozwijającym się rynkiem kryptowalut, a w szczególności omawianych stablecoinów.

Jak informuje agencja Reuters, waszyngtońscy decydenci pracują nad analizą ryzyka i możliwościami, jakie dają kryptowaluty. Obecnie bowiem ich wpływ na finanse oraz na gospodarkę kraju jest coraz bardziej widoczny, a to wpływa bezpośrednio na finanse inwestorów.

Ponadto, jak twierdzą decydenci, w związku z tym, że nie ma nad nimi żadnych regulacji, to często dochodzi do licznych oszustw i upłynniania środków przez osoby trzecie. Z tego powodu urzędnicy planują wprowadzić stosowne akty prawne, które będą chronić inwestorów przed ewentualną utratą środków.

Celebryci, w tym Paris Hilton i Reese Witherspoon promują kryptowaluty

Potwierdzają to słowa sekretarz skarbu Janet Yellen, która jeszcze w lipcu zapowiadała działania wprowadzające normy regulacyjne dla stablecoinów.

Tymczasem głównym tematem rozmów osób z branży, a Departamentem Skarbu były tematy związane z wykorzystywaniem stablecoinów w życiu codziennym. Pytania odnosiły się do ich bezpieczeństwo i czy obecne regulacje są wystarczające. Urzędnicy chcieli zdobyć jak najwięcej informacji przed wprowadzeniem szczególnych ustaw.

Jak informuje agencja Reuters, główną obawą amerykańskiego rządu, jest ryzyko, że wzrost liczby prywatnie zarządzanych walut może podważyć kontroli nad systemami finansowymi i monetarnymi. Ponadto, może zwiększyć ryzyko systemowe, promować przestępstwa finansowe i zaszkodzić innym inwestorom.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close