EnergetykaGospodarkaHandelInwestycjeMotoryzacjaPaństwoPrzemysłŚwiatTechnologie

Rolls-Royce otrzymuje wsparcie dla mini reaktorów jądrowych

Rolls-Royce inwestuje w atom

Rolls-Royce uzyskał wsparcie konsorcjum prywatnych inwestorów i rządu brytyjskiego w rozwoju małych reaktorów jądrowych, które mają generować czystszą energię. Utworzenie firmy Rolls-Royce Small Modular Reactor (SMR) zostało ogłoszone po przekazaniu 195 mln funtów przez firmy prywatne i 210 mln funtów dotacji rządowej. Oczekuje się, że do 2050 roku nowa firma stworzy do 40 000 miejsc pracy.

Krytycy twierdzą jednak, że należy skupić się na energii odnawialnej, a nie na nowych elektrowniach jądrowych. Obecnie około 16% energii elektrycznej wytwarzanej w Wielkiej Brytanii pochodzi z energii jądrowej. Małe reaktory modułowe są reaktorami rozszczepialnymi, ale są mniejsze od reaktorów konwencjonalnych. Inwestycja Rolls-Royce Group, BNF Resources, Exelon Generation i rządu będzie przeznaczona na rozwój projektu SMR firmy i przeprowadzenie go przez procesy regulacyjne, aby ocenić, czy nadaje się on do zastosowania w Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu zostaną również wskazane zakłady, które będą produkować części reaktorów, a większość inwestycji zostanie skoncentrowana na północy Wielkiej Brytanii, gdzie istnieje doświadczenie w dziedzinie energetyki jądrowej. Cena akcji Rolls-Royce’a skoczyła o 4.2% do 147.85p za sztukę po ogłoszeniu informacji.

Czarnek będzie nadzorował rozwój reaktorów jądrowych. Nie, to nie żart…

Czystsza energia

Rolls-Royce SMR powiedział, że jedna z jego elektrowni będzie zajmować około jednej dziesiątej wielkości konwencjonalnej elektrowni jądrowej – odpowiednik powierzchni dwóch boisk piłkarskich – i zasilać około miliona domów. Firma powiedziała, że elektrownia będzie miała zdolność do generowania 470 MW mocy, która, jak dodała, będzie taka sama jak ta wytwarzana przez ponad 150 turbin wiatrowych na lądzie.

Warren East, szef Rolls-Royce’a, powiedział, że technologia SMR firmy oferuje “czyste rozwiązanie energetyczne”, które pomoże w walce ze zmianami klimatycznymi. Sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng powiedział, że reaktory SMR oferują możliwości “obniżenia kosztów i szybszej budowy, zapewniając, że możemy dostarczyć czystą energię elektryczną do domów ludzi i jeszcze bardziej ograniczyć nasze już malejące zużycie lotnych paliw kopalnych”.

Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja dla Wielkiej Brytanii, aby wprowadzić więcej energii niskoemisyjnej niż kiedykolwiek wcześniej i zapewnić większą niezależność energetyczną.

– dodał.

Tom Samson, dyrektor generalny Rolls-Royce SMR, powiedział, że firma została założona, aby „zapewnić tani, możliwy do wdrożenia, skalowalny i inwestycyjny program nowych elektrowni jądrowych”.

Nasze transformacyjne podejście do dostarczania energii jądrowej, oparte na przewidywalnych komponentach produkowanych fabrycznie, jest wyjątkowe, a technologia jądrowa jest sprawdzona.

– dodał.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close