BankowośćBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Amazon zaprzestanie przyjmowania kart Visa w Wielkiej Brytanii

Amazon przestaje akceptować karty Visa

Amazon przestanie akceptować karty kredytowe Visa wydane w Wielkiej Brytanii od 19 stycznia. Firma przekazała, że ruch ten jest spowodowany wysokimi opłatami za transakcje kartami kredytowymi, ale karty debetowe Visa nadal będą akceptowane.

Koszt akceptacji płatności kartą nadal stanowi przeszkodę dla firm dążących do zapewnienia najlepszych cen dla klientów.

– powiedział gigant detaliczny.

Detalista internetowy powiedział, że koszty powinny spadać w czasie ze względu na postępy w technologii, “ale zamiast tego nadal pozostają wysokie lub nawet rosną”. Rzecznik Amazona powiedział, że spór ma związek z “dość egregorycznymi” podwyżkami cen od Visy w ciągu kilku lat, bez żadnej dodatkowej wartości do swojej usługi.

Amazon oferuje 20 funtów dla klientów Prime, aby przejść z korzystania z Visa do alternatywnej metody płatności, a 10 funtów dla innych klientów, jeśli mają karty Visa jako domyślną lub jedyną metodę płatności na swoim koncie.

Visa powiedziała w oświadczeniu, że jest “bardzo rozczarowana, że Amazon grozi ograniczeniem wyboru konsumenta w przyszłości”.

Kiedy wybór konsumenta jest ograniczony, nikt nie wygrywa.

– stwierdzono.

Firma przekazała, że ma “długotrwałe relacje z Amazonem” i że stara się rozwiązać sytuację, aby klienci mogli korzystać z kart kredytowych w brytyjskim Amazonie. Amazon odmówił komentarza na temat tego, ile Visa pobiera od detalisty za przetwarzanie transakcji dokonywanych kartami kredytowymi. Visa również odmówiła komentarza, choć twierdziła, że średnio pobiera mniej niż 0,1% wartości zakupu.

Evergrande sprzedaje pakiet akcji firmy streamingowej za 273 mln dolarów

To tylko szantaż?

Amazon i Visa powiedziały, że jakiekolwiek zmiany w opłatach nie mają nic wspólnego z Brexitem. Zarówno Visa, jak i jej rywal Mastercard podniosły tzw. opłatę interchange od transakcji transgranicznych między firmami w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie.

Spór między Amazonem a Visą dotyczy opłat, jakie firma obsługująca karty kredytowe pobiera od Amazona za usługi w Wielkiej Brytanii. Amazon rozważa również rezygnację z Visy jako partnera dla swojej amerykańskiej karty kredytowej co-branded. Prowadzi rozmowy z sieciami płatniczymi, w tym Mastercard, American Express i Visa – w ramach tego, co nazywa standardowym procesem.

James Andrews, starszy redaktor finansów osobistych w porównywarce internetowej Money.co.uk, powiedział, że ruch “będzie ciosem dla milionów Brytyjczyków”, którzy używają kart kredytowych Visa, w tym klientów Barclaycard i HSBC. Analityk handlu detalicznego Steve Dresser napisał na Twitterze, że ruch Amazona w rzeczywistości ma na celu zmuszenie Visy do obniżenia opłat.

Federacja Małych Przedsiębiorstw (FSB) stwierdziła, że opłaty za karty kredytowe “pobierane przez kilku dostawców kart, którzy zdominowali przestrzeń płatności bezgotówkowych, gwałtownie wzrosły w ostatnich latach”.

Małe firmy są prawie zawsze obciążane większymi opłatami za terminale kartowe niż duże korporacje, więc kiedy giganci internetowi zaczynają rzucać rękawicę, wiadomo, że sytuacja staje się krytyczna.

– powiedział krajowy przewodniczący FSB, Mike Cherry.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close