HandelInwestycjeNaukaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Apple ogłasza program samoobsługowych napraw w domu

Apple pozwoli na samodzielne naprawy

Apple ogłosiło program “samoobsługowych napraw”, aby “klienci, którzy są wygodni” mogli naprawić swoje własne urządzenia. W momencie uruchomienia programu, na początku 2022 roku w USA, będzie on obejmował wymianę baterii, ekranów i aparatów w najnowszych iPhone’ach. Jednak nowy warsztat napraw będzie sprzedawać więcej niż 200 części i narzędzi. Decyzja firmy została ogłoszona po miesiącach rosnącej presji od oddolnego ruchu na rzecz naprawy, który chce, aby osoby fizyczne i niezależne warsztaty naprawcze mogły same naprawiać elektronikę firmy.

Self Service Repair jest przeznaczony dla indywidualnych techników posiadających wiedzę i doświadczenie w naprawie urządzeń elektronicznych

– przekazało Apple.

Jednak „dla zdecydowanej większości klientów” wizyta w certyfikowanym profesjonalnym warsztacie naprawczym byłaby lepszym rozwiązaniem.

Stworzenie większego dostępu do oryginalnych części Apple daje naszym klientom jeszcze większy wybór, jeśli naprawa jest konieczna. Projektując produkty pod kątem trwałości, długowieczności i zwiększonej możliwości naprawy, klienci cieszą się trwałym produktem, który zachowuje swoją wartość przez lata.

– powiedział dyrektor operacyjny Apple Jeff Williams.

Czy Apple będzie ostatnim amerykańskim gigantem w Chinach?

Mały krok dla Apple, duży dla konsumentów

Apple często był utrzymywany jako jeden z najzacieklejszych przeciwników prawa do naprawy, twierdząc, że ma problemy z bezpieczeństwem. Niezależna strona internetowa z instrukcjami naprawy iFixit, która niedawno oskarżyła Apple o utrudnienie naprawy ekranów iPhone’a, napisała na Twitterze:

Nigdy nie sądziliśmy, że doczekamy się tego dnia.

Apple od dawna twierdzi, że pozwalanie konsumentom na naprawianie własnych rzeczy byłoby niebezpieczne. Teraz, gdy rząd ponownie zainteresował się rynkami napraw – a wkrótce potem szczególnie zła prasa… Apple znalazł nieoczekiwane zainteresowanie umożliwieniem ludziom naprawianie rzeczy, które posiadają.

– powiedział iFixit w oświadczeniu dla mediów.

Jeden z kanadyjskich recenzentów sprzętu komputerowego Hardware Canucks napisał:

To może być mały krok dla Apple, aby to zrobić, ale jest to ogromna wygrana dla ruchu na rzecz prawa do naprawy.

Apple powiedział, że program samoobsługowych napraw pozwoli klientom indywidualnym „dołączyć do ponad 5000 autoryzowanych dostawców usług Apple i 2 800 niezależnych dostawców usług naprawczych, którzy mają dostęp do ich części, narzędzi i podręczników”. Firma rozszerzała swoją autoryzowaną sieć napraw, więc dostęp do oficjalnych części „prawie się podwoił” w ciągu ostatnich trzech lat.

Twórca iMaca popiera rozwiązanie

Jednak autoryzowane programy naprawcze Apple od dawna są krytykowane za obszerne warunki i ograniczenia, takie jak pochodzenie części zamiennych – co sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby losowy element z uszkodzonego telefonu mógł zostać łatwo zebrany i „przeszczepiony” do naprawy. A firma ściśle kontroluje ceny tych komponentów.

Ruch „prawa do naprawy” przyciągnął w ostatnich latach wiele uwagi, a kilka stanów USA rozważało wprowadzenie przepisów dotyczących „uczciwych napraw”. Co ciekawe, na początku tego roku współzałożyciel Apple Steve Wozniak – który zbudował pierwsze komputery w garażu ze Stevem Jobsem w latach 70. – opowiedział się na korzyść wspomnianego ruchu.

Nie mielibyśmy Apple, gdybym nie dorastał w bardzo otwartym świecie technologii.

– powiedział w lipcu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close