GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Płot na granicy wybuduje firma, której prezesem jest działacz PiS

Wybrano firmy, które zbudują płot na granicy

Marek Chodkiewicz, pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej poinformował, że stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce. Płot na granicy będzie oparty na konstrukcji stalowej, a do jego budowy użyte zostanie ponad 50 tys. ton stali.

Zarówno Grupa Kapitałowa Węglokoks S.A., jak i Mostostal Siedlce to duże, polskie spółki o ugruntowanej pozycji na rynku. Dają one gwarancję jakości i sprawnej realizacji tego priorytetowego zamówienia.

– stwierdził Marek Chodkiewicz.

Umowy z wykonawcami zostaną zawarte do 15 grudnia. Płot na granicy będzie miał długość ponad 180 kilometrów i 5,5 metra wysokości. Według rządu zostaną również zastosowane nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą – czujniki ruchu wzdłuż całej granicy oraz kamery.

System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu.

– wyjaśniła Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta Straży Granicznej podczas konferencji w MSWiA.

Duda zgodził się na budowę muru na granicy. Bez zezwoleń, za 1,6 miliarda

Po znajomości?

Okazuje się, że prezesem firmy Mostostal Siedlce jest Tomasz Hapunowicz. Hapunowicz to były wójt Zbuczyna, a obecnie… przewodniczący lokalnych struktur PiS. Senator Krzysztof Brejza (PO) zapowiedział interwencję, by wyjaśnić tryb, w jakim wybrano dostawców materiałów do budowy muru.

Uważam, że sprawa jest dwuznaczna, że to akurat firma, której prezesem jest osoba z PiS, weźmie udział w budowie płotu granicznego. Motywy decyzji przy tego rodzaju dużych inwestycjach powinny być jasne i transparentne. Skieruję w tej sprawie pytania w trybie interwencji senatorskiej.

– zapowiedział Krzysztof Brejza, słynący już ze śledztw dotyczących nadużyć partii rządzącej.

Sama firma odrzuca zarzuty kolesiostwa i twierdzi, że łączenie uzyskania przez nią zlecenia od rządu z przynależnością prezesa Mostostalu do partii rządzącej “godzi w dobre imię” przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do zarzutów podważających merytoryczność ewentualnego wyboru Mostostal Siedlce jako wykonawcy takiej inwestycji, chciałabym zauważyć, że spółka należąca do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal – Mostostal Siedlce to od lat największy producent i eksporter konstrukcji stalowych i krat pomostowych w Polsce.

– odparła rzecznik.

Przypomnijmy, że wybór dostawców do inwestycji o szacowanej wartości 1,6 mld zł nie podlega procedurom przetargowym. Oznacza to, że opinia publiczna nie będzie miała wglądu w żadne decyzje dotyczące wyboru podwykonawców, wydatków czy kontroli wybranego sprzętu. Niektórzy przewidują, że płot na granicy skończy się tak, jak wcześniej afera maseczkowa lub zakup respiratorów od handlarza bronią.

Źródło: WP

  

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Przed dzikim lewactwem należy się zasłaniać płotami z drutem kolczastym. Szkoda że wróg wewnętrzny- miejscowe lewactwo jest także po naszej stronie płotu bo jego miejsce jest na wschodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close