Kultura i sztukaPolskaŚwiat
Gorące newsy

Ile pieniędzy dostają laureaci Nagroda Nobla? Odpowiadamy.

Pani Oldze szczerze gratulujemy! A teraz pogadajmy o biznesach...

Olga Tokarczuk otrzymała dziś Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Z tym wyróżnieniem wiążę się również spora nagroda finansowa!

Laureaci nagrody Nobla poza prestiżem i zapisaniem się w historii otrzymują także nagrodę finansową. Obecnie stawka wynosi 9 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 940 tys. euro, co przekłada się na ok. 4 mln zł.

A nie zawsze tyle wynosiła.  Wysokość nagrody podniesiono dwa lata temu. Wówczas było to 8 milionów koron (ok. 833 tys. euro), co dawało ok. 3,5 mln zł.

Generalnie wysokość nagrody finansowej zależy od tego, ile pieniędzy Fundacja Nobla może przyznać. A to jest uwarunkowane kondycją finansową tej organizacji. Pula nagrody rośnie od lat 80., kiedy nagrody pieniężne wynosiły “jedynie” 880 000 SEK. Jeszcze w 2009 r. nagroda pieniężna wyniosła 10 mln SEK (1,4 mln dolarów) , ale w 2012 r. została obniżona do 8 milionów SEK z powodu kryzysu finansowego.

Teraz ciekawe! Jeśli dwóch laureatów dzieli nagrodę w jednej kategorii, przyznanie nagrody jest dzielone równo między  zwycięzców. Jeśli laureatów jest trzech, komisja ma możliwość podzielenia dotacji na równi lub przyznania połowy jednemu beneficjentowi, a pozostałym po jednej czwartej .

Odbiorcy często przekazują nagrody pieniężne na cele naukowe, kulturalne lub humanitarne.

Nie zważając na te kwoty. Pani Oldze szczerze gratulujemy!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close