PaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracyZdrowie i medycyna

“Zasiłek koronawirusowy” dla rodziców

Minister Marlena Maląg zapowiedziała uruchomienie specjalnych zasiłków dla rodziców dzieci, które pozostaną w domach przez koronawirusa.

Zgodnie z decyzją rządu, od poniedziałku 16 marca wszystkie żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły w Polsce zostaną zamknięte. Już od jutra z kolei w szkołach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zakaz ma związek ze światową epidemią koronawirusa. Na całym świecie odnotowano już ponad 121 tysięcy zakażeń i ponad 4 tysiące zgonów. Wirus rozprzestrzenia się również w Polsce i na chwilę obecną jest już 27 zarażonych.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapowiedziała uruchomienie specjalnych zasiłków dla rodziców dzieci, które przez zakaz pozostaną w domach. Co najważniejsze, dwutygodniowy zasiłek będzie przysługiwał wyłącznie rodzicom dzieci w wieku do ośmiu lat. Aby go otrzymać należy złożyć u swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, którego wzór można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Minister dodała, że do otrzymania zasiłku nie jest wymagane zwolnienie lekarskie.

Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby rodzice mogli zaopiekować się swoimi dziećmi. Specustawa (…) wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni, dla rodziców dzieci do lat ośmiu.

Na żaden dodatkowy zasiłek nie mogą liczyć rodzice dzieci chorych oraz starszych niż osiem lat. W ich przypadku obowiązywać będą dotychczasowe przepisy o zasiłkach chorobowych.

Nie wprowadzamy tego zasiłku dodatkowego 14-dniowego dla dzieci powyżej ósmego roku życia. Jeżeli chodzi o dzieci powyżej ósmego roku życia, do 14-ego – zasiłek 60-dniowy, chorobowy tak, jak do tej pory.

Minister podkreśliła, że zasiłek będzie wypłacany tylko jednemu rodzicowi i to rodzice zdecydują, kto z tego zasiłku skorzysta.

Źródło: Polskie Radio 24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close