GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Morawiecki ma pomysł na walkę z wirusem: nowe podatki i walka z rajami podatkowymi

Premier Morawiecki ma pomysł na źródła finansowania walki z koronawirusem.

W trakcie swojego sejmowego wystąpienia premier Morawiecki przedstawił sytuację związaną z koronawirusem. Morawiecki stwierdził również, że należy wprowadzić nowe podatki, a pozyskane pieniądze przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Według pomysłu prezesa Rady Ministrów, nowe obciążenia miałyby objąć nie tylko Polaków, ale również mieszkańców pozostałych krajów UE. Szef rządu zaproponował między innymi powrót do podatku cyfrowego i od transakcji finansowych. Pierwszy z nich został wycofany po politycznej burzy i interwencji USA w Polsce.

Epidemia uderzyła w podstawy gospodarki globalnej, w szczególności w Europę Zachodnią i Unię Europejską. To dlatego na wszystkich Radach Europejskich w ostatnich tygodniach podkreślam bardzo jednoznacznie: UE musi zbudować bardzo odważny pakiet. Musimy wrócić do naszych poprzednich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem.

Po prezentacji listy nowych podatków, premier zaapelował o walkę… z rajami podatkowymi. Morawiecki stwierdził, że marzy mu się świat bez rajów podatkowych, takich jak Szwajcaria czy Cypr.

Musi zadziać się to, co powtarzamy jak Katon o Kartaginie – koniec z rajami podatkowymi. Polska mówi o tym głośno od kilku lat, od kiedy rządzi PiS. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, bogatszych i biedniejszych. To mechanizm poprzez który bogaci ludzie i firmy rozliczają się w państwach takich jak Szwajcaria, Lichtenstein czy Cypr. Chcemy świata bez rajów podatkowych.

Szef rządu zaznaczył, że Polska popiera rónwnież inicjatywę stworzenia wspólnego unijnego instrumentu finansowego, który będzie mógł finansować walkę z koronawirusem.

Pomysł Morawieckiego skomentował poseł Artur Dziambor z Konfederacji. Zdaniem posła rząd nie powinien walczyć z rajami podatkowymi w innych krajach, tylko robić wszystko by to Polska się nim stała.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close