GospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiat

MFW: Ekonomiczne nieszczęścia Afganistanu szkodzą sąsiadom

MFW ostrzega, że ​​kryzys Afganistanu dotknie sąsiadów

Problemy gospodarcze Afganistanu mogą doprowadzić do kryzysu uchodźczego, który dotknie kraje sąsiednie, Turcję i Europę, powiedział Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W tym roku gospodarka skurczy się nawet o 30% – co może wepchnąć miliony ludzi w ubóstwo i wywołać kryzys humanitarny, ostrzegł fundusz. MFW powiedział, że sąsiedzi Afganistanu ucierpią jeszcze bardziej, ponieważ polegają na jego funduszach w handlu.

Przy zamrożonych zagranicznych aktywach i wstrzymaniu większości niehumanitarnej pomocy napływ gotówki do Afganistanu prawie się wyczerpał. W swoich regionalnych perspektywach gospodarczych fundusz stwierdził:

Duży napływ uchodźców może obciążyć zasoby publiczne w krajach przyjmujących uchodźców, zwiększyć presję na rynku pracy i doprowadzić do napięć społecznych, podkreślając potrzebę pomocy ze strony społeczności międzynarodowej.

Chociaż nie jest jasne, ilu byłoby afgańskich uchodźców, MFW szacuje, że gdyby było ich o milion więcej, przyjęcie ich kosztowałoby Tadżykistan 100 milionów dolarów, Iran 300 milionów dolarów i Pakistan 500 milionów dolarów. W zeszłym miesiącu Tadżykistan powiedział, że nie może sobie pozwolić na przyjęcie dużej liczby uchodźców, jeśli nie otrzyma międzynarodowej pomocy finansowej, podczas gdy inne kraje Azji Środkowej w ogóle nie planują przyjmowania uchodźców.

Joe Biden załamany sytuacją w Afganistanie? Nie był gotowy na kryzys

Utrata partnera handlowego

Zdaniem MFW, kraje sąsiadujące ucierpią również z powodu utraty Afganistanu jako głównego partnera handlowego. Kraj otrzymywał ogromne kwoty pomocy zagranicznej. Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że kraje OECD przekazały Afganistanowi 65 miliardów dolarów w latach 2001-2019 – znaczna część tej kwoty przeszła przez handel do pobliskiego Iranu, Pakistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

MFW ostrzegł również, że istnieją obawy, że fundusze trafiające do kraju mogą zostać wykorzystane do finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy. W zeszłym tygodniu członkowie grupy największych gospodarek G20 zobowiązali się zainwestować miliardy dolarów w gospodarkę afgańską, aby zapobiec katastrofie gospodarczej.

Przypomnijmy, że w sierpniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiedział, że Afganistan nie będzie już miał dostępu do zasobów pożyczkodawcy. Rzecznik MFW powiedział, że to z powodu „braku jasności w społeczności międzynarodowej” co do uznania rządu w Afganistanie. Zasoby przekraczające 370 mln dolarów z MFW miały dotrzeć do Afganistanu 23 sierpnia. Fundusze te były częścią globalnej odpowiedzi funduszu na kryzys gospodarczy.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close