GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy odcina Talibom dostęp do funduszy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesza dostęp do funduszy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zapowiedział, że Afganistan nie będzie już miał dostępu do zasobów pożyczkodawcy. Posunięcie to następuje po przejęciu kraju przez Talibów w zeszły weekend. Rzecznik MFW powiedział, że to z powodu „braku jasności w społeczności międzynarodowej” co do uznania rządu w Afganistanie. Zasoby przekraczające 370 mln dolarów z MFW miały dotrzeć do Afganistanu 23 sierpnia. Fundusze te były częścią globalnej odpowiedzi MFW na kryzys gospodarczy.

Zablokowany został również dostęp do rezerw MFW w postaci aktywów specjalnych praw ciągnienia (SDR), które można zamienić na pieniądze wspierane przez rząd. SDR to jednostka wymiany MFW oparta na funtach szterlingach, dolarach, euro, jenach i juanach.

Jak zawsze, MFW kieruje się poglądami społeczności międzynarodowej.

– dodał rzecznik.

Wcześniej urzędnik administracji Bidena powiedział, że jakiekolwiek aktywa banku centralnego, które afgański rząd ma w USA, nie zostaną udostępnione talibom. Szef afgańskiego banku centralnego powiedział, że USA odcięły dostęp do swoich aktywów – z czego około 7 miliardów dolarów znajduje się w amerykańskiej Rezerwie Federalnej. W liście do sekretarz skarbu USA Janet Yellen członkowie Kongresu wezwali do zapewnienia, że ​​talibowie nie otrzymają żadnej pomocy wspieranej przez USA.

Potencjał alokacji SDR w zapewnieniu niemal pół miliarda dolarów bezwarunkowej płynności reżimowi z historią wspierania działań terrorystycznych przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom jest niezwykle niepokojący.

– napisało 17 sygnatariuszy.

Nagłe postępy poczynione przez talibów sprawiły, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy musiał podjąć pilną decyzję. Ma zamiar wręczyć niemal wszystkim swoim członkom aktywa rezerwowe zwane specjalnymi prawami ciągnienia. To nie dotyczy jednak Afganistanu. Chodzi o wzmocnienie globalnego ożywienia gospodarczego po kryzysie związanym z pandemią i stanie się to w poniedziałek.

Czarnek stworzył nowego chochoła i teraz straszy “ideologią ekologizmu”

Międzynarodowy Fundusz Walutowy musiał działać szybko

W czerwcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał Afganistanowi ostatnią ratę kredytu, która została zatwierdzona w listopadzie. W tym samym miesiącu ONZ opublikowała raport, w którym stwierdzono, że „głównymi źródłami finansowania talibów pozostaje działalność przestępcza”, w tym „przemyt narkotyków i produkcja maku lekarskiego, wymuszenia, porwania dla okupu, wydobycie minerałów i dochody z poboru podatków na obszarach kontroli lub wpływy Talibów”.

Bank Światowy finansuje również wiele projektów rozwojowych w tym kraju i od 2002 roku przekazał Afganistanowi 5,3 miliarda dolarów. Nie odpowiedział jeszcze na temat aktualnego stanu tego finansowania. Niezależny gigant przekazów pieniężnych Western Union zawiesił również usługi przekazów pieniężnych do Afganistanu „do odwołania”.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjął podobne kroki przeciwko innym reżimom, które nie są uznawane przez większość jego członków. Stało się to w kwietniu 2019 r., kiedy dostęp do SDR został zablokowany po tym, jak ponad 50 krajów członkowskich odmówiło uznania prezydenta Nicolasa Maduro za prawowitego przywódcę Wenezueli. MFW wstrzymał również płatności na rzecz Birmy po przejęciu kontroli przez juntę wojskową. W poniedziałek MFW zakończy alokację SDR-ów o wartości 650 mld dolarów dla 190 krajów członkowskich.

Jeśli więc nowy reżim w Kabulu miałby zostać wykluczony na tym etapie, MFW musiał działać szybko. I tak się stało, odzwierciedlając to, co rzecznik nazwał brakiem jasności co do uznania rządu. To właśnie kryje się za decyzją MFW na tym etapie. Wskazuje to również na możliwość, że pomoc finansowa może zostać wykorzystana jako dźwignia, aby zachęcić talibów, by nie dopuszczali do nadużyć, których wielu się obawia – i które według niektórych raportów już mają miejsce.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close