GospodarkaPaństwoRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

USA: Już 22 miliony osób straciło pracę przez epidemię

W drugim tygodniu kwietnia po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się ponad 5 milionów Amerykanów. Niespełna miesiąc wystarczył by liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 22 miliony.

W tygodniu zakończonym 11 kwietnia po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 5,245 miliona Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To o 1,37 miliona mniej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano ponad 6,6 miliona nowo rejestrowanych bezrobotnych. Dwa tygodnie temu odnotowano absolutny rekord w postaci niemal 6,867 miliona.

Jeszcze tydzień wcześniej pracę straciło 3,3 miliona (po rewizji w górę) ludzi, co było wówczas rekordem w 50-letniej historii tych statystyk. Łącznie przez ostatnie cztery tygodnie po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się 22 milionów Amerykanów.

Ekonomiści spodziewali się, że po „kuroniówkę” zgłosi się 5,1 miliona Amerykanów. Zatem dzisiejszy odczyt, choć wciąż ekstremalnie wysoki, nie odbiegał aż tak bardzo od prognoz ekonomistów.

Zwykle wyniki kształtują się w przedziale 200-300 tysięcy i tylko w okresach recesji przekraczały 400 tysięcy tygodniowo. Są to więc rezultaty kilkukrotnie wyższe od poprzednich rekordów. W marcu 2009 roku oraz w sierpniu 1982 roku po „kuroniówkę” zgłaszało się po niespełna 700 tysięcy Amerykanów tygodniowo.

Wtedy były to okresy szczytowego nasilenia zjawisk recesyjnych, którym jednak już wcześniej towarzyszył głęboki spadek aktywności gospodarczej. Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Ten skok bezrobocia spowodowany jest wprowadzeniem szeregu restrykcji administracyjnych nakazujących zamknięcie sporej części amerykańskiego drobnego biznesu.

W ramach tak zwanego pakietu stymulacyjnego (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) specjalny zasiłek dla bezrobotnych należy się każdemu, kto stracił pracę (lub nie może jej wykonywać) z powodu administracyjnego zamknięcia gospodarki. Na mocy CARES rząd federalny dopłaca do stanowego zasiłku dodatkowe 600 USD tygodniowo.

Oznacza to, że w większości stanów wysokość tego zasiłku przekracza 1200 USD tygodniowo i jest on wyższy od mediany tygodniowego wynagrodzenia pracownika (wynoszącej 957 USD) w Stanach Zjednoczonych. Zatem dla wielu Amerykanów rejestracja uzyskanie statusu bezrobotnego faktycznie oznacza wzrost dochodów. Maksymalny czas pobierania tego zasiłku do 39 tygodni.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close