PaństwoPolitykaPolskaPrawoTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Nowy zakaz lotów w związku z epidemią już obowiązuje. Których państw dotyczy?

Zmiany

W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenia Rady Ministrów, przedłużające do 15 września zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów w związku z epidemią koronawirusa.

Rozporządzenie wprowadza zakaz, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych i wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Albanii, Argentyny, Armenii, Bahamów, Bahrajnu, Belize, Boliwii, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Chile, Czarnogóry, Dominikany, Ekwadoru, Eswatini, Gwatemali, Hiszpanii, Hondurasu, Indii, Iraku, Izraela, Kataru, Kazachstanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Kuwejtu, Libanu, Libii, Luksemburgu, Macedonii Północnej, Malediwów, Malty, Meksyku, Mołdawii, Namibii, Panamy, Paragwaju, Peru, Republiki Zielonego Przylądka, RPA, Rumunii, Salwadoru, Surinamu i USA.

Ustawodawca zabezpieczył możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych. W nowym rozporządzeniu zapewniono możliwość powrotu grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 2 września 2020 r. na zlecenie biur podróży. Jak mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do kwarantanny.

Wyjątki

Zakazu nie stosuje się do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakazu nie stosuje się również w przypadku wyczarterowanych samolotów “przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie”. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września, a traci moc z dniem 15 września 2020 r.

Mapa przedstawia 44 kraje (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu według rozporządzenia oraz destynacje, które wg stanu na 31 sierpnia br. zawierają współczynnik powyżej 60 (kolor pomarańczowy). Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa.

Fot. MSZ

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close