MotoryzacjaPrzemysłŚwiat

Olbrzymie kary za emisję spalin! Nawet 30 tys. euro za auto

Wczoraj w życie weszły nowe unijne przepisy związane z wydawaniem homologacji i nadzorem ich udzielania. Za nieprawidłowości związane z pomiarami emisji spalin producenci będą mogli zapłacić nawet 30 tysięcy euro za każde auto.

Nowe przepisy mają za zadanie wzmocnić nadzór i zaostrzyć system przyznawania homologacji do poruszania się po europejskich drogach, a co za tym idzie nie dopuścić w przyszłości do skandali pokroju Dieselgate. Regulacje weszły w życie po ponad dwóch latach od ich uchwalenia w maju 2018 roku.

Nowe przepisy wzmocnią także kontrolę nad instytucjami badającymi nowe modele aut. Od teraz, aby uzyskać lub utrzymać swoje uprawnienia, będą one poddawane niezależnemu audytowi. Ponadto krajowe instytucje udzielające homologacji będą weryfikowały się wzajemnie, aby uniknąć nieprawidłowości.

Od wczoraj częściej kontrolowane będą także samochody już jeżdżące po europejskich drogach. Każde z państw członkowskich poprzez uprawnione do tego instytucje będzie zobowiązane do badania minimalnej liczby aut. Samochody niespełniające norm będą mogły być także wycofywane z użytku, zanim organ, który udzielił homologacji, rozpocznie postępowanie.

I wreszcie, jeżeli producent złamie przepisy – na przykład zastosuje urządzenia lub oprogramowanie fałszujące pomiary. Komisja Europejska będzie mogła nakazać wycofanie danego modelu z unijnego rynku i nałożyć karę w wysokości 30 tysięcy euro za każdy niespełniający wymagań egzemplarz. Do tej pory, kary mogły nakładać jedynie krajowe instytucje, które udzielały homologacji.

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close