EnergetykaGospodarkaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrzemysł

Żona dziennikarza TVP startowała do rady miasta, a wylądowała w dwóch państwowych spółkach

Kariera żony dziennikarza TVP

Lucyna Klein-Klarenbach, żona dziennikarza TVP Info Adriana Klarenbacha robi karierę w państwowych spółkach. W czerwcu została dyrektorem biura zarządu PKP. Jednocześnie jej nazwisko w tym czasie pojawiło się na liście osób pozytywnie zaopiniowanych przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa przy premierze.

To pomogło jej w zdobyciu kolejnej posady. Tuż przed II turą wyborów prezydenckich żona dziennikarza TVP została członkiem rady nadzorczej grupy CZH. CZH, czyli Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, to państwowa spółka z siedzibą w Katowicach. Zajmuje się między innymi dostawą wyrobów stalowych dla przemysłu i budownictwa oraz importem węgla.

Większościowym akcjonariuszem CZH jest Agencja Rozwoju Przemysłu. To spółka Skarbu Państwa znajdująca się pod bezpośrednim nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego. W zeszłym roku  “Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił, że CZH pośredniczyła w imporcie około 67 tysięcy ton węgla dla elektrowni grupy Tauron, z czego 94% surowca pochodziło z Rosji. W 2019 r. miało być to już 600 tysięcy ton.

Wynagrodzenie członków rady nadzorczej grupy CZH to około 8 tysięcy złotych brutto. Oznacza to, że Lucyna Klein-Klarenbach rocznie jest w stanie zarobić tylko z tego tytułu 96 tysięcy złotych.

Portal Onet skierował do spółki oraz nadzorującej jej ARP zapytanie o powody, które stały za powołaniem Lucyny Klein-Klarenbach w skład rady nadzorczej. Odpowiedzi do momentu publikacji materiału dziennikarze nie uzyskali.

Niedoszła radna

Kim jest Lucyna Klein-Klarenbach oprócz bycia żoną swojego męża? Wcześniej pracowała jako ekspert ds. komunikacji w XCity Investment, czyli spółce deweloperskiej należącej do PKP.

W 2018 roku starała się o pozycję radnej, w stołecznej dzielnicy Wawer, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekonywała na swoim Facebooku:

Program Patryka Jakiego dla Warszawy #WarszawaMożeWięcej jest tym, co chciałabym dla Niej i dla Nas, a szczególnie dla mojego Wawra. Kandyduję do rady dzielnicy z listy Prawa i Sprawiedliwości #WawerTeżMożeWięcej.

Ani zachwalanie Patryka Jakiego, ani znane nazwisko, ani nawet wysokie miejsce na liście nie pomogło żonie redaktora TVP. Mandatu nie zdobyła i zagłosowało na nią tylko 313 osób, co daje 3,57% w skali okręgu wyborczego.

Z kolei jej mąż, Adrian Klarenbach jest od lat jednym z najważniejszych prezenterów stacji TVP Info. Dziennikarz pełni rolę gospodarza programów publicystycznych: “Minęła 8”, “Forum” i “Minęła 20”.

Większość krajowych mediów zwracało uwagę, że nazwisko męża mogło bardzo pomóc Lucynie Klein-Klarenbach w dostaniu pracy w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Adrian Klarenbach wyraźnie daje do zrozumienia, że nie miał nic wspólnego z karierą małżonki, która w ostatnich dniach nabrała niesamowitego rozpędu.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close