Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztuka

Założyciel Domino’s Pizza buduje katolickie miasto. Nazwa? Ave Maria

W południowej części Florydy w USA powstaje pierwsze miasto budowane dla katolików. Twórcą jest 84-letni multimilioner Tom Monaghan, który od lat wspiera organizacje katolickie. Jest także założycielem znanej na całym świecie sieci pizzerii Domino’s Pizza.

Biznesmen planuje utworzenie “pierwszego” w pełni katolickiego uniwersytetu, który będzie połączony z utworzonym miastem. Założyciel Domino’s Pizza marzy o tym już od 1998, czyli od roku kiedy odszedł ze swojej firmy. Tom Monaghan uzasadnił swoją decyzją “wolą Boga”:

Chcę ratować dusze. Otrzymałem od Boga tak wiele i teraz chcę coś dać moim bliźnim. Najlepiej będę im pomagał, żeby szli do nieba i uniknęli piekła.

Multimilioner początkowo planował inwestycję w rodzinnym Ann Arbor, jednakże wówczas władze miasta nie zgodziły się na planowane prace budowlane. Z tego powodu przeniósł się na Florydę, gdzie miejscowe władze znacznie przychylniej patrzą na jego plany. Dzięki temu zakupił znaczne połacie ziemi niedaleko Naples. W tym samym czasie Monaghan objął urząd kanclerza uniwersytetu. Pierwsze prace zostały podjęte już w 2006 roku.

Według informacji podanych przez portal misyjne.pl biznesmen przeznaczył do tej pory około 250 milionów dolarów na rozwój miasta i infrastrukturę uniwersytetu. Według planów miasto Ave Maria ma mieć m.in. kilka dzielnic handlowych.

Twitter dodaje “słoik na napiwki”, aby zapłacić za dobre tweetowanie

Twórca Domino’s Pizza Tom Monaghan buduje miasto dla katolików na Florydzie. Jak wygląda?

Centrum miasta budowane jest we włoskim stylu, a jego centralnym punktem jest kościół, którego zbudowany dzięki szkicom samego Tom Monaghan Fasadę świątyni zdobi scena Zwiastowania, podczas której Archanioł Michał przywitał Maryję słowami “Ave Maria”. Budowla może pomieścić do 1100 wiernych. Po prawej stronie obiektu znajduje się centrum miasta, a po lewej kampus uniwersytecki.

Plac wokół kościoła, do którego prowadzą wszystkie ulice miasta, to tak zwany Plac Zwiastowania. Obecnie w mieście mieszka ponad 10 tysięcy mieszkańców. Można w nim znaleźć restauracje, sklepy, przychodnie lekarskie oraz szkoły. I choć mieszkańcy podkreślają, że są katolikami, to przyznają, że znajdzie się tam miejsce dla każdego. Bez względu na swoje wyznanie.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close