GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Wielka obniżka podatków w Wielkiej Brytanii! Brytyjski funt tonie…

Ogromna obniżka podatków w Wielkiej Brytanii

Brytyjski kanclerz skarbu Kwasi Kwarteng ujawnił największy pakiet cięć podatkowych od 50 lat. Obniżka podatków w Wielkiej Brytanii ma zwiastować “nową erę” dla brytyjskiej gospodarki. Obniżone zostaną podatek dochodowy i opłata skarbowa od zakupu domu. Zniesione zostały również planowane podwyżki podatków dla przedsiębiorstw. Kwarteng powiedział, że potrzebna jest poważna zmiana kierunku, aby pobudzić wzrost gospodarczy. Przeciwnego zdania jest Partia Pracy, której przedstawiciele stwierdzili, że nowy pakiet nie rozwiąże kryzysu kosztów życia i jest “planem nagradzania już bogatych”.

W przeciwieństwie do polityki gospodarczej Borisa Johnsona, Kwarteng zrezygnował z planów podniesienia podatków, aby zapłacić za usługi publiczne, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. W oświadczeniu Commons, nazwanym mini-budżetem, powiedział, że wysokie stawki podatkowe “niszczą konkurencyjność Wielkiej Brytanii”, zmniejszając motywację do pracy i inwestowania przez firmy.

Ogłosił, że podstawowa stawka podatku dochodowego zostanie obniżona o jeden punkt procentowy do 19% w kwietniu – rok wcześniej niż planowano. Zapowiedział również obniżenie najwyższej stawki podatku dochodowego z 45% do 40%, co oznacza, że od kwietnia w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywała pojedyncza wyższa stawka. Ponadto próg, od którego mieszkańcy Anglii i Irlandii Północnej zaczynają płacić opłatę skarbową od zakupu domu, wzrośnie do 250 000 funtów. W przypadku osób kupujących dom po raz pierwszy, próg wzrośnie do 425 000 funtów, a wartość nieruchomości, w przypadku której mogą ubiegać się o ulgę, wzrośnie z 500 000 funtów do 625 000 funtów.

Zlikwidowane zostaną również planowane podwyżki stawek celnych na piwo, cydr, wino i napoje spirytusowe. Zniesiony zostanie limit premii dla bankowców i ustanowione zostaną nowe strefy inwestycyjne, w których przedsiębiorcy będą mogli korzystać z obniżek podatków, a zasady planowania przestrzennego zostaną złagodzone, aby zachęcić do budowy domów. Kwarteng potwierdził również, że zniesiona zostanie planowana podwyżka podatku od osób prawnych z 19% do 25%.

Czytaj też: Bank Anglii opóźnia decyzję ws. stóp procentowych po śmierci królowej

Giełda reaguje na plan cięć podatków

Obniżka podatków w Wielkiej Brytanii będzie kosztowna. Kwarteng szacuje, że całkowity koszt stałych cięć podatkowych na prawie 45 mld funtów do 2027 roku, co zdaniem kanclerza “zamieni błędne koło stagnacji w korzystny cykl wzrostu”. Według Ministerstwa Skarbu, pożyczki rządowe wzrosną o 72 mld funtów. Zmiany w podatku dochodowym nie mają zastosowania w Szkocji, ale obniżki podatku dochodowego od osób prawnych i ubezpieczenia społecznego dotyczą całej Wielkiej Brytanii.

Paul Johnson, dyrektor niezależnego Instytutu Studiów Fiskalnych, powiedział, że nowy pakiet oznacza największe cięcia podatkowe od 1972 roku. Stwierdził, że Wielka Brytania będzie musiała pożyczyć 120 mld funtów w ciągu trzech lat, aby pozwolić sobie na takie środki. Johnson dodał, że plany te są “bardzo ryzykowne”, ponieważ pieniądze są pompowane w gospodarkę, gdy inflacja pozostaje wysoka. Powiedział jednak, że są one “możliwe do zrealizowania”, jeśli wzrost gospodarczy “naprawdę przyspieszy”.

Z kolei Partia Pracy określiła wypowiedź Kwartenga jako “przyznanie się do 12 lat porażki gospodarczej”.

Konserwatyści nie mogą rozwiązać kryzysu kosztów utrzymania, konserwatyści są kryzysem kosztów utrzymania, a nasz kraj nie może sobie już na nich pozwolić. Kanclerz jasno określił, jakie są jego dzisiejsze priorytety. Nie jest to plan rozwoju. To plan nagradzania ludzi już bogatych. Powrót do przeszłości, a nie nowa odważna era.

– powiedziała kanclerz skarbu w gabinecie cieni, Rachel Reeves.

Na nowy plan kanclerza Kwartenga zareagowała również brytyjska giełda. Po ogłoszeniu obniżki podatków, gwałtownie spadły brytyjskie akcje. Z kolei funt spadł o ponad 3% w stosunku do dolara, schodząc do poziomu poniżej 1,09 dolarów. Funt spadł również o ponad 1% w stosunku do euro, spadając do poziomu 1,12 euro. Kwarteng odmówił komentarza na temat spadającej wartości waluty, stwierdzając, że “nie komentuje ruchów na rynku”.

Czytaj też: Obecna polityka gospodarcza na świecie nieuchronnie prowadzi do recesji [OPINIA]

Źródło: BBC

Wielka Brytania planuje budowę ośmiu nowych reaktorów jądrowych

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close