EnergetykaHandelPolska

Orlen spłacił długi Ruchu! Finalizacja transakcji na ostatniej prostej

Paliwowy gigant poinformował, że spłacił długi Ruchu, co pozwoli przejść do kolejnego etapu przejmowania spółki prasowej. Jeszcze w tym miesiącu zebrać ma się walne zgromadzenie, które zaakceptuje emisję nowych akcji, które obejmie PKN Orlen. W efekcie płocka spółka będzie kontrolowała pakiet 65 proc.

Dotrzymujemy słowa, dlatego – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami uregulowaliśmy wierzytelności Ruchu wobec wydawców prasy. To kolejny krok, który przybliża nas do sfinalizowania przejęcia kontroli nad spółką. Mamy już gotowy plan rozwoju Ruchu. Pozwoli on tej spółce odzyskać stabilność finansową i odbudować pozycję na rynku, a w konsekwencji stać się ważną i zyskowną częścią naszego segmentu detalicznego – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Spłata długów prasowej spółki wobec wydawców prasy była jednym z elementów prawomocnego już układu restrukturyzacyjnego zaakceptowanego przez sąd. Pieniądze na ten cel Orlen pożyczył Ruchowi, a ich spłata nastąpi ze środków z przyszłego podwyższenia kapitału.

Proces przejmowania Ruchu przez Orlen trwa od kwietnia ubiegłego roku – Orlen warunkową ofertę finansowania złożył 11 kwietnia ubiegłego roku. Od tamtego czasu zdołano wynegocjować umowę inwestycyjną z pozostałymi spółkami wchodzącymi w skład grupy ratującej Ruch.  Państwowymi spółkami PZU, PZU Życie i Alior Bankiem.

Orlen zakłada, że dzięki przejęciu Ruchu zwiększy swój udział na rynku pozapaliwowym w sektorze PMCG.

Ruch posiada nie tylko sieć saloników prasowych i kiosków w Polsce. Jest także kolporterem prasy i książek, oferuje usługi kurierskie oraz kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

Część aktywów Ruchu może zostać wykorzystana do budowy “mikrostacji”, o czym prezes paliwowej spółki mówił kilka miesięcy temu.

Orlen będzie stawiał w małych miejscowościach, które nie są w stanie zagwarantować dużego ruchu mikrostacje, często połączone z niewielkim sklepem spożywczym. To też wpisuje się w strategię przejęcia Ruchu – tłumaczył Daniel Obajtek.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close