GospodarkaRynek pracyZdrowie i medycyna

Morawiecki jednak poluzuje obostrzenia? Można się już pogubić

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się w kwestii ewentualnego poluzowania obostrzeń.

Na pytanie, czy jeszcze w lutym będzie możliwe zniesienie części restrykcji, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odpowiedział następująco:

Jeżeli ewolucja będzie nadal pozytywna, to owszem, będziemy planowali zmiany w kierunku kolejnego złagodzenia obostrzeń. Ale musimy mieć świadomość tego, że jeżeli sytuacja się pogorszy, to niestety, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji w zakresie obostrzeń pandemicznych, środków zapobiegających rozprzestrzenieniu wirusa.

Jak przyznał, rząd codziennie monitoruje sytuację, tj.: liczbę zakażeń, zgonów, zajętych łóżek w szpitalach itd. Ponadto władze zwracają uwagę na niebezpieczne mutacje koronawirusa, czyli odmianę brytyjską i południowoamerykańską. Ze wzgląd na powyższe premier ocenił aktualną politykę antycovidową jako “wyważoną”. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, aby wyrokować co do rozwoju epidemii:

Z duszą na ramieniu mogę powiedzieć, że mam nadzieję na to, że to luzowanie nastąpi, ale na pewno nie możemy tego obiecać na 100 procent.

Odwilż od 12 lutego

Zgodnie z ostatnimi decyzjami władz 12 lutego zostaną zniesione niektóre obostrzenia. Wymieńmy najważniejsze zmiany:

  • otwarcie hoteli dla wszystkich z uwzględnieniem reżimu sanitarnego (50 proc. pokoi),
  • uruchomienie kin, teatrów, oper i filharmonii,
  • wznowienie działalności stoków, basenów (z wyłączeniem aquaparków), boisk zewnętrznych oraz kortów.

Rzecznik rządu Piotr Müller w czasie wywiadu w Radiu Wnet wyjaśnił, kiedy możemy spodziewać się kolejnych informacji od władz:

Nie będzie to wcześniej niż zapewne tydzień od momentu luzowania aktualnych obostrzeń. W piątek te decyzje wchodzą w życie, więc kolejnych decyzji nie spodziewałbym się wcześniej niż tydzień później.

Poluzowanie restrykcji będzie obowiązywało do 26 lutego (2 tygodnie). Podjęcie kolejnych działań jest uwarunkowane zmieniającą się sytuacją epidemiczną. Na ten aspekt uczulił media minister zdrowia Adam Niedzielski, twierdząc, że “w każdej chwili możemy zrobić krok wstecz”. W związku z tym trudno przewidzieć, jak w najbliższych tygodniach zachowa się polski rząd.

Źródło: bankier.pl, Radio Wnet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close