Business lifestyleOchrona środowiskaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Uczelnia postawiła pomnik Grety Thunberg za 24 tysiące funtów

Pomnik Grety Thunberg za 24 tysiące

Uniwersytecie w Winchester w południowej Anglii postawił przed budynkiem pomnik Grety Thunberg, młodej ekoaktywistki klimatycznej. Thunberg znana jest przede wszystkim ze swojego protestu pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, który prowadziła przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowiek. Nie wszystkim jednak takie wyróżnienie się podoba.

Pomnik Grety Thunberg kosztował bowiem niemal 24 tysiące funtów. Jego wykonanie zlecono już w dwa lata temu i zostało sfinansowane z pieniędzy na budowę nowego, już otwartego budynku uniwersyteckiego. Decyzję o postawieniu pomnika skrytykowali studenci uczelni. Zauważają, że w czasach oszczędności spowodowanych pandemią Covid-19 można było te pieniądze spożytkować w lepszy sposób.

Co ciekawe, w tym samym czasie ze względu na kryzys finansowy z uczelni zwalniani są pracownicy, a sam uniwersytet i studenci przeżywają rozmaite problemy. Studenci dodają, że odsłanianie w tym czasie wizerunku Thunberg, „pokazuje priorytety” władz uczelni. Samorząd Winchester ubolewa, że nie konsultowano z nim tego wydaku. Krytykę podziela także Związek Uniwersytetów i Szkół Wyższych (UCU) w Winchester.

Od roku towarzyszy nam epidemia. Wielu studentów nie miało dostępu do kampusu, wielu z nich próbuje uczyć się zdalnie i pilnie potrzebują wsparcia. Wzywamy uniwersytet, aby zrekompensował koszt pomnika zobowiązując się do przeznaczenia dodatkowych 23 760 funtów na wsparcie dla studentów w całym kampusie.

– oświadczył związek studentów.

Szczepienia w Polsce. Premier: Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich

Uczelnia odpowiada

Uniwersytet zapewniał, że na pomnik Grety Thunberg nie przekierowano żadnych pieniędzy z funduszu pomocy dla studentów ani personelu, a na wsparcie studentów wydano w tym roku 5,2 miliona funtów.

W e-mailu do studentów władze uniwersytetu napisały, że ekoaktywistka jest “kontrowersyjną postacią”, ale jednocześnie mają nadzieję, że pomnik Gerty Thunberg stanie się symbolem “zaangażowania uczelni w walkę z kryzysem klimatycznym i ekologicznym”.

Greta jest młodą kobietą, która mimo trudności życiowych stała się wiodącą na świecie aktywistką na rzecz ochrony środowiska. Jako uniwersytet opowiadający się za zrównoważonym rozwojem i sprawiedliwością społeczną jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób uhonorować tę inspirującą kobietę.

– przekazały władze uczelni.

Źródło: RMF FM

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close