PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Sasin mówi, że wcześniejszych wyborów nie będzie, więc w sumie mogą być

Trybunał Konstytucyjny jak zwykle po stronie prawa (i sprawiedliwości)

Trybunał wydał wyrok na Rzecznika Praw Obywatelskich, informuje Rzeczpospolita. Przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich działać po upływie kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją – uznał pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Wyrok oznacza, że Adam Bodnar przestaje wykonywać zadania RPO. Przepis straci moc po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
https://www.rp.pl/Prawnicy/304159993-Trybunal-wydal-wyrok-na-Rzecznika-Praw-Obywatelskich.html
I TAK SIĘ ŻYJE W TEJ POLSCE

Sasin dementuje: Nie będzie wcześniejszych wyborów – cytuje DoRzeczy. Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości w porannej rozmowie w Polskim Radiu zaprzeczył jakoby partia planowała przeprowadzenie przyspieszonych wyborów. – Nie ma dzisiaj żadnego powodu żeby przyspieszać te wybory. Mamy jeszcze program do zrealizowania w tej kadencji – zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
https://dorzeczy.pl/kraj/53151/sasin-dementuje-nie-bedzie-wczesniejszych-wyborow.html
CZYLI BĘDĄ PRZYSPIESZONE WYBORY. PRZYNAJMNIEJ ZNÓW SIĘ POWIE, ŻE WIRUS POKONANY

Tak zarabia się w zarządzie Orlenu. Pensja Daniela Obajtka to ponad 1,25 mln zł, zdradza Business Insider. Samo wynagrodzenie Daniela Obajtka w 2020 r. wyniosło 1 mln 286 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć potencjalną (nie wiadomo, czy wypłaconą) premię na poziomie ponad 900 tys. zł. Premia dla prezesa za rok 2020 do wypłaty w tym roku może być jeszcze wyższa.
https://businessinsider.com.pl/daniel-obajtek-w-2020-r-zarobil-125-mln-zl-wynagrodzenie-w-orlenie/9z6glck
CIEKAWE JAK WCZEŚNIE WSTAWAŁ ŻEBY ZAPRACOWAĆ NA TAKI SUKCES

Robert Makłowicz promuje sosy na swojej recepturze! Gdzie je kupić? Robert Makłowicz, to jeden z najbardziej znanych polskich kucharzy, którego osobowość od lat przyciąga widzów przed ekranami. Jego pogoda ducha i poczucie humoru podoba się wielu osobom, bez względu na sympatie polityczne. Teraz Makłowicz zapragnął sygnować sosy swoim nazwiskiem. W jakim sklepie można je kupić? Sosy Roberta Makłowicza są podzielone na trzy rodzaje. Pierwszym jest sos do spaghetti (480 g), drugi to meksykański (500 g), a ostatnio to sos słodko-kwaśny (500 g). Wszystkie wyprodukowano zgodnie z recepturą podaną przez słynnego kucharza. Cena każdego z produktów to jedynie 6,99 zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/14/robert-maklowicz-promuje-sosy-na-swojej-recepturze-gdzie-je-kupic/
KURCZĘ, TRZEBA BĘDZIE SPRÓBOWAĆ

Poseł Dziambor ogłasza, że #FatLivesMatter

Pandemia i więcej ludzi głoduje

Pandemia, zmiany klimatu i wojny sprawiły, że coraz więcej ludzi na świecie głoduje, pisze 300Gospodarka. Drastycznie pogarsza się sytuacja związana z głodem i niedożywieniem na świecie – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Do lipca mieszkańcy aż 20 krajów doświadczą ich skrajnych poziomów. To skutek pandemii, zmian klimatu i konfliktów zbrojnych. Alarm dotyczy też takich państw jak Madagaskar, Liban czy Honduras. Dotychczas te państwa były nieobecne na światowej mapie głodu. W tym momencie ponad 34 mln osób na całym świecie znajdują się o krok od głodu, z czego zdecydowana większość mieszka w Afryce. Kolejne dziesiątki milionów są zagrożone skrajnym niedożywieniem – od Afganistanu, przez Syrię i Liban, po Haiti.
https://300gospodarka.pl/300klimat/pandemia-zmiany-klimatu-i-wojny-sprawily-ze-coraz-wiecej-ludzi-na-swiecie-gloduje

350 ton tlenu tygodniowo ma wspomóc walkę z Covid-19, donosi Obserwator Gospodarczy. PKN ORLEN zwiększył trzykrotnie podaż na rynek skroplonego tlenu technicznego, z którego powstaje tlen medyczny. Tlen medyczny jest wykorzystywany do walki z COVID-19. Obecnie aż 350 ton skroplonego tlenu technicznego tygodniowo trafia do odbiorców zewnętrznych. Produkowany jest on w Zakładach PKN ORLEN w Płocku i ANWIL we Włocławku. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony odbiorców zewnętrznych obecnie Zakład PKN ORLEN w Płocku produkuje 300 ton, a ANWIL we Włocławku 50 ton skroplonego tlenu technicznego tygodniowo.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/2033-350-ton-tlenu-tygodniowo-ma-wspomoc-walke-z-covid-19

Obostrzenia przedłużone. Hotele zamknięte na majówkę, informuje Wprost. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obostrzenia w tym sektorze gospodarki zostają przedłużone do 3 maja. Oznacza to, że nie będzie możliwości spędzenia przedłużonego weekendu majowego poza domem. Rząd w ten sposób chce ograniczyć mobilność, przez co ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa. – Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje obowiązujące hotele i obiekty noclegowe – powiedział minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. – Majówka będzie okresem wytężonych kontroli prowadzonych przez policję i sanepid – dodał szef resortu zdrowia.
https://podroze.wprost.pl/turystyka/10438624/obostrzenia-przedlozone-hotele-zamkniete-na-majowke.html
NIE MA TO JAK DALSZE DOWALANIE BRANŻY

Polska coraz bardziej rowerowa. W sklepach zaczyna ich już brakować mimo wzrostu cen, stwierdza Business Insider. Polska gospodarka jest czwartym pod względem produkcji rowerów krajem w Europie. W ubiegłym roku wartość eksportu rowerów przekroczyła 1 mld zł – o 20 proc. więcej niż w 2019 roku. Popytowi na jednoślady sprzyja pandemia, bo dla wielu osób jest to jedyna forma aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu. W sklepach jednak zaczyna brakować sprzętu ze względu na problemy z dostawami części z Azji.
https://businessinsider.com.pl/finanse/boom-na-rowery-w-polsce-w-gore-ida-ceny-a-takze-zainteresowanie-nowym-jednosladem/rwek9p3
TYLKO POGODA PÓKI CO NA ROWER KIEPSKA

Pojazdy na minuty po hamowaniu dodają gazu – bawi się słowem Rzeczpospolita. Rynek współdzielonych hulajnóg, skuterów, rowerów i aut wyszedł z pandemii mocno poobijany. Część operatorów wypadła z gry, ale inni postawili na ucieczkę do przodu. Popyt zaczyna odżywać. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa i związane z nim lockdowny sprawiły, że znikome zainteresowanie pojazdami na minuty podważyło opłacalność wielu biznesów z tej branży. W efekcie z rynku wycofali się tak silni gracze jak licząca 500 elektrycznych aut flota innogyGo, litewskie car-sharing CityBee czy międzynarodowi operatorzy e-hulajnóg Hive (FreeNow) i Bird.
https://www.rp.pl/Transport-drogowy/304149900-Pojazdy-na-minuty-po-hamowaniu-dodaja-gazu.html
A ŻE RYNEK NIE ZNOSI PRÓŻNI…

Geniusz pianina z przypadku

Pewien mężczyzna z Denver w stanie Kolorado z dnia na dzień stał się geniuszem pianina po tym jak uderzył głową w dno basenu.

W 2006 roku wówczas 40-letni Derek Amato zanurkował w płytkiej części basenu i uderzył głową o jego dno – wynika z informacji podanych przez “Today Show”. Doznał on przy tym poważnego wstrząsu mózgu i chwilowo stracił słuch oraz pamięć.

Kilka dni później usiadł przed pianinem po raz pierwszy w życiu i do drugiej w nocy tworzył swoją autorską kompozycję.

– Kiedy zamknąłem oczy, ujrzałem w myślach te białe i czarne struktury poruszające się od lewej do prawej strony, co w rzeczywistości odzwierciedlało w umyśle nieprzerwany strumień nut – skomentował Amato na łamach blogu “Wisconsin Medical Society”.

Amato jest jednym z zaledwie 30 znanych przypadków nabytego zespołu sawanta. Mężczyzna nie przestaje komponować kolejnych dzieł. (autorem ciekawostki jest Piotr Zelek)

Inwestujemy mimo kryzysu, stwierdzają Filary Biznesu. Rynek nieruchomości w niewielkim stopniu odczuwa wpływ pandemii. Trwająca trzecia fala koronawirusa i kolejny lockdown nie odstraszył inwestorów poszukujących możliwości zakupu interesujących nieruchomości. Jak oceniają eksperci Horyzont Inwestycji rynek nieruchomości jest w dobrej kondycji i nadal się rozwija. Obecnie sprzedaje się nieco mniej mieszkań inwestycyjnych niż w analogicznym okresie lat poprzednich, ale ta różnica nie jest znacząca. Ważne jest to, że jeśli pojawiają się takie mieszkania na sprzedaż to są one kupowane na bieżąco, w przeciągu 2-3 miesięcy. Z bardzo dużym powodzeniem flipowane są mieszkania dla rodzin w modelu kup-wyremontuj-sprzedaj. Ceny mieszkań nie spadają, a na rynku pojawia się coraz więcej sygnałów prognozujących ich wzrost w kolejnych miesiącach.
https://filarybiznesu.pl/inwestujemy-mimo-kryzysu/a9634

Egipt skonfiskował kontenerowiec Ever Given i chce miliard dolarów. Egipski sąd w Ismailii zgodził się na konfiskatę kontenerowca Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski. Egipt chce od japońskiego właściciela prawie miliard dolarów odszkodowania. Z kolei właściciel kontenerowca, japońska firma leasingująca statki, Shoei Kisen Kaisha Ltd., chce obniżenia wypłaty odszkodowania.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/14/egipt-skonfiskowal-kontenerowiec-ever-given-i-chce-miliard-odszkodowania/
NIE MA TO JAK SPORY O ODSZKODOWANIA

Jak bardzo starymi samochodami jeżdżą Polacy? – zastanawia się Wprost. Dane GUS z 2019 roku są takie, że 19 mln z zarejestrowanych w Polsce aut ma ponad 10 lat. Z kolei z danych miesięcznych IBRM Samar wynika, że sprowadzane do polski auta (blisko 900 tys. rocznie) mają po ok. 12 lat. Prawdziwy wiek aut w Polsce zbadała firma GfK na zlecenie Beesafe. Przeprowadzone w marcu 2021 roku badanie wskazuje, że ponad 80 proc. Polaków w wieku od 25 do 55 lat ma przynajmniej jeden samochód. Właścicielami pojazdów nieco częściej są osoby w wieku 35-44 lata (84 proc. z nich zadeklarowało, że posiada auto) niż osoby z grupy 25-34 lata (78 proc.) oraz te należące do najstarszej badanej grupy, czyli 45-55 (79 proc.).
https://auto.wprost.pl/rankingi/10438975/ile-lat-maja-samochody-ktorymi-jezdza-polacy.html
PANDEMIA TEŻ WYMIANIE AUTA RACZEJ NIE SPRZYJAŁA

Włodzimierz Karpiński nowym sekretarzem w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, pisze Portal Samorządowy. Dotychczasowy szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, a w przeszłości poseł, minister i wiceprezydent Puław Włodzimierz Karpiński wygrał konkurs na stanowisko sekretarza w Urzędzie Miasta st. Warszawy. Zastąpi Marcina Wojdata. Warszawskim MPO Włodzimierz Karpiński zarządzał od listopada 2019 roku. Wcześniej był posłem na Sejm RP czterech kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, w latach 2011–2013 wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, a w latach 2013–2015 ministrem skarbu.
https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/wlodzimierz-karpinski-nowym-sekretarzem-w-urzedzie-miasta-stolecznego-warszawy,272346.html

Dobry rower ciężko dostać, ale ciężko też o dobrą pogodę ostatnio. Mieszkania drożeją, ale jak widać Obajtka będzie stać na kolejne. I tak się żyje.

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. „ Karpiński wygrał konkurs na stanowisko sekretarza w Urzędzie Miasta st. Warszawy” – po tylu latach rządów PiSu człowiek już zapomniał że powinny być konkursy na stanowisko a nie obsadzanie wszystkiego przez znajomych i rodzinę Obajtka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close