GospodarkaHandelInwestycjeKultura i sztukaPaństwoŚwiat

Trzeci co do wielkości diament na świecie odkryty w Botswanie

Trzeci co do wielkości diament świata

Firma wydobywcza Debswana ogłosiła odkrycie w Botswanie diamentu o masie 1 098 karatów, który określa jako trzeci co do wielkości tego rodzaju na świecie. Odnaleziony 1 czerwca diament, p.o. dyrektora zarządzającego firmy, Lynette Armstrong, wręczyła w środę prezydentowi kraju Mokgweetsi Masisi.

Diament jest trzecim co do wielkości na świecie, za 3 106-karatowym Cullinanem znalezionym w RPA w 1905 roku i 1 109-karatowym Lesedi La Rona odkrytym w Botswanie w 2015 roku.

To największy diament wydobyty przez Debswanę w ponad 50-letniej historii działalności. Z naszej wstępnej analizy wynika, że ​​może to być trzeci co do wielkości kamień na świecie o jakości klejnotów. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy sprzedać go za pośrednictwem kanału De Beers, czy za pośrednictwem państwowej firmy Okavango Diamond Company. Rzadki i niezwykły kamień wiele znaczy w kontekście diamentów i Botswany.

– powiedziała Armstrong.

Czarnek przyznał medal… autorom kampanii billboardowej z płodami

Diament odnaleziony w odpowiednim momencie

Minister ds. minerałów, Lefoko Moagi, powiedział, że diament, który nie został jeszcze nazwany, ale ma wymiary 73 na 52 na 27 mm, nie mógł zostać wydobyty w lepszym momencie, niż po pandemii Covid-19, która uderzyła w sprzedaż diamentów w 2020 roku. Debswana jest spółką joint venture pomiędzy południowoafrykańską firmą diamentową De Beers i rządem Botswany, która aż 80% dochodów ze sprzedaży otrzymuje z dywidend, tantiem i podatków.

Wydobycie diamentów w Debswanie spadło o 29% w 2020 r. do 16,6 mln karatów, a sprzedaż spadła o 30% do 2,1 mld dolarów, ponieważ pandemia wpłynęła na produkcję i popyt.Debswana planuje zwiększyć produkcję nawet o 38% do poziomu sprzed pandemii 23 mln karatów w 2021 r., gdy światowy rynek diamentów odbuduje się wraz ze złagodzeniem ograniczeń podróży i ponownym otwarciem jubilerów.

Debswana eksploatuje cztery kopalnie diamentów we wschodniej i środkowej Botswanie, a także kopalnię węgla. Całe wydobycie diamentów w Botswanie jest kontrolowane przez Debswanę. W kraju nie prowadzi się prywatnych operacji wydobycia diamentów. Działalność wydobywcza diamentów w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu gospodarki Botswany, umożliwiając jej przekształcenie się z jednego z najbiedniejszych krajów świata, kiedy uzyskała niepodległość w 1966 r., do kraju o „średnim dochodzie”, z dochodem 9 200 dolarów na mieszkańca w 2004 r. Diamenty stanowią około jednej trzeciej PKB kraju.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close