BankowośćBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjePaństwoŚwiatTechnologie

Revolut staje się najcenniejszym brytyjskim start-upem

Revolut z rekordową wyceną

Revolut z siedzibą w Londynie, start-up zajmujący się bankowością cyfrową i płatnościami, ustanowił rekord jako najcenniejsza prywatna firma technologiczna w Wielkiej Brytanii w historii. W ostatniej rundzie finansowania osiągnął wycenę 24 miliardów funtów, co czyni go bardziej wartościowym niż bank NatWest przy High Street. Sześcioletnia firma jest teraz warta sześć razy więcej niż wyceniano ją w zeszłym roku.

Runda inwestycyjna pozyskała 800 milionów dolarów (579 milionów funtów) z japońskiego SoftBanku i Tiger Global Management z siedzibą w Nowym Jorku. Obie grupy inwestycyjne posiadają obecnie 5% udziałów w start-upie, który ma ponad 15 mln użytkowników. Revolut świadczy usługi wymiany walut, rachunków bieżących i kryptowalut klientom w 35 krajach, ale wciąż jest w trakcie uzyskiwania brytyjskiej licencji bankowej.

Założony przez byłego tradera Lehman Brothers, Nik Storonsky, start-up był wczesnym wejściem na rynki kryptowalutowe, co według niektórych przyczyniło się do jego sukcesu. W oświadczeniu Storonsky powiedział, że wycena Revolut była „potwierdzeniem misji stworzenia globalnej superaplikacji finansowej, która umożliwia klientom zarządzanie wszystkimi ich potrzebami finansowymi za pośrednictwem jednej platformy”.

Karol Niewiadomski, starszy inwestor SoftBanku, powiedział, że „stopa innowacyjności firmy na nowo zdefiniowała rolę usług finansowych, umieszczając Revolut w czołówce rodzącego się europejskiego sektora neobankowego”.

Firma planuje wykorzystać inwestycję do ekspansji na rynek indyjski i amerykański. Firma odnotowała w zeszłym roku straty, o które obwiniała o zatrudnienie większej liczby pracowników. Mikko Salovaara, dyrektor finansowy Revolut, powiedział, że jego firma planuje wprowadzić swoje akcje na giełdę z jeszcze wyższą wyceną.

Britney Spears nie wystąpi, dopóki ojciec będzie kontrolował jej karierę

Niejasności i śledztwa

Profesor ekonomii biznesu na Uniwersytecie Oksfordzkim, Nir Vulkan, powiedział BBC, że wycena potwierdza, że ​​​​Revolut postrzega siebie jako firmę technologiczną, a nie bank.

Nie ma mowy, by tradycyjny bank kiedykolwiek uzyskał taką wycenę.

– wyjaśnił prof. Vulkan.

Powiedział jednak, że Revolut i inne „neobanki” napotykają przeszkody w rywalizacji z tradycyjnymi pożyczkodawcami.

Firma została poddana kontroli po tym, jak dochodzenie BBC w 2019 r. wykazało, że pracownik złożył skargę do Financial Conduct Authority w 2016 r., prosząc ją o zbadanie zgodności Revolut i postępowania jej dyrektora naczelnego. Informator powiedział BBC, że systemy firmy do oznaczania podejrzanych płatności są „całkowicie niewystarczające”.

Firma zaprzeczyła zarzutom i powiedziała BBC, że był to „pierwszy raz, kiedy Revolut został poinformowany o jakiejkolwiek takiej skardze, która wydaje się być złożona przez byłego pracownika, który opuścił firmę kilka lat temu”.

Politycy litewscy również prowadzili śledztwo w sprawie spółki ze względów bezpieczeństwa narodowego po tym, jak okazało się, że ojciec Storońskiego był dyrektorem w spółce zależnej rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom, który od 2014 roku podlega sankcjom USA.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close