Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaŚwiatTechnologie

Dwunastolatek zarobił 1,5 miliona złotych na NFT emoji wielorybów

Dwunastolatek dorobił się niemałej fortuny

Dwunastolatek z Londynu zarobił około 290 000 funtów (ponad 1,5 miliona złotych) podczas wakacji szkolnych, po stworzeniu serii pikselowych obrazów zwanych Weird Whales i sprzedaniu niewymiennych tokenów (NFT). Dzięki NFT grafiki można „tokenizować”, aby stworzyć cyfrowy certyfikat własności, który można kupić i sprzedać. Zazwyczaj nie dają kupującemu rzeczywistego dzieła ani jego praw autorskich.

Benyamin Ahmed zatrzymuje swoje zarobki w postaci Ethereum – kryptowaluty, w której zostały sprzedane. Oznacza to, że ich wartość może wzrosnąć lub spaść i nie ma wsparcia ze strony władz, jeśli cyfrowy portfel, w którym je trzyma, zostanie zhakowany lub skompromitowany. Dwunastolatek nigdy nie miał tradycyjnego konta bankowego.

Koledzy z klasy Benyamina nie są jeszcze świadomi jego nowo odkrytego krypto-bogactwa, chociaż chłopak nakręcił na YouTube filmy o swoim hobby, które stawia obok pływania, badmintona i taekwondo.

Moja rada dla innych dzieci, które może chcą wejść w tę przestrzeń, to nie zmuszać się do kodowania, tylko dlatego, że jest się pod presją rówieśników. To tak jakbyś lubił gotować – gotuj, jeśli lubisz tańczyć – tańcz, po prostu zrób to najlepiej, jak potrafisz.

– powiedział.

Ojciec Benyamina, Imran, programista zajmujący się tradycyjnymi finansami, zachęcił Benyamina i jego brata Yousefa do rozpoczęcia kodowania w wieku pięciu i sześciu lat. Dzieci miały przewagę dzięki silnej sieci ekspertów technologicznych, do których mogły zwrócić się o radę i pomoc.

To było trochę zabawne ćwiczenie, ale bardzo wcześnie zauważyłem, że byli naprawdę otwarci na to i byli naprawdę dobrzy. Więc wtedy zaczęliśmy być trochę bardziej poważni, a teraz mamy to każdego dnia… Jednak nie możesz tego wkuwać, nie możesz powiedzieć, że ,,nauczę się kodować za trzy miesiące”.

Chłopcy wykonywali 20 lub 30 minut ćwiczeń z kodowania dziennie, również w wakacje.

NIK skontrolował Pocztę Polską i wyszło dość nieciekawie

Dwunastolatek pracuje już nad kolejnym projektem

Weird Whales to druga kolekcja grafiki cyfrowej Benyamina, po wcześniejszym zestawie inspirowanym Minecraftem, który sprzedawał się gorzej. Tym razem dwunastolatek zainspirował się dobrze znanym, pikselowym obrazem memu wieloryba i popularnym stylem sztuki cyfrowej, ale użył własnego programu do stworzenia zestawu 3350 wielorybów typu emoji.

Ciekawie było zobaczyć, jak wszystkie się wykluwają, ponieważ powoli pojawiały się na moim ekranie.

– powiedział.

Benyamin pracuje już nad swoją trzecią kolekcją o tematyce superbohaterskiej. Chciałby też zrobić „podwodną grę” z wielorybami.

To byłoby niesamowite.

– powiedział.

Imran jest „w 100% pewien”, że jego syn nie złamał praw autorskich i zaangażował prawników do „audytu” jego pracy, a także uzyskania porady, jak znakować swoje własne projekty.

Świat sztuki jest podzielony na obecny trend dotyczący NFT. Artyści twierdzą, że stanowią przydatną dodatkową linię dochodów, ale istnieje również sceptycyzm co do tego, czy są one realistyczną inwestycją długoterminową.

Fot. TT

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close