GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoRolnictwoRynek pracyŚwiat

UE zerwie umowę handlową z Wielką Brytanią przez… ryby?

Umowa handlowa z UE zagrożona?

Boris Johnson obawia się, że umowa handlowa między UE a Wielką Brytanią mogła zostać naruszona w sporze z Francją o prawa połowowe po Brexicie. Przypomnijmy, że Francja powiedziała, że ​​może powstrzymać brytyjskie łodzie lądujące w jej portach, jeśli spór o licencje nie zostanie rozwiązany. Premier powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii zrobi „wszystko, co konieczne, aby zapewnić interesy Wielkiej Brytanii”. Francuski prezydent powiedział, że awantura i spory o Irlandię Północną są sprawdzianem wiarygodności Wielkiej Brytanii.

Spór – zasadniczo o to, ile francuskich łodzi rybackich może łowić na wodach Wielkiej Brytanii – rozpoczął się, gdy Wielka Brytania i Jersey odmówiły w zeszłym miesiącu licencji połowowych dziesiątkom francuskich łodzi. Premier Johnson powiedział, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Brytyjscy rybacy powinni być pewni, że prowadzą legalną działalność i powinni być zachęcani do kontynuowania połowów zgodnie z umową handlową UE – Wielka Brytania. Francja jest jednym z naszych najstarszych, najbliższych sojuszników i przyjaciół. Więzy, które nas łączą, są znacznie silniejsze niż turbulencje, które obecnie istnieją w związku.

– stwierdził premier Wielkiej Brytanii.

Innego zdania jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który w Financial Times zwrócił się do rządu brytyjskiego.

Nie popełnijcie błędu, to nie jest sprawa tylko dla Europejczyków, ale dla wszystkich ich partnerów. Bo kiedy spędzasz lata na negocjowaniu traktatu, a potem kilka miesięcy później robisz coś przeciwnego do tego, co zostało ustalone w aspektach, które najmniej ci odpowiadają, to nie jest to wielki znak Twojej wiarygodności.

Komentarze przywódców wyprzedzają spotkanie, które, jak się oczekuje, odbędzie się na szczycie G20 w Rzymie w ten weekend.

Brexit zniechęcił Intel do budowy fabryki chipów w Wielkiej Brytanii

Kolejny kryzys przez Brexit?

Tymczasem redaktor polityczna BBC Laura Kuenssberg twierdzi, że widziała list, w którym premier Francji Jean Castex apeluje do UE o wykazanie, że “więcej szkód przyniesie wyjście z UE, niż pozostanie w niej”. Francja jest rozgniewana decyzją Wielkiej Brytanii i Jersey z zeszłego miesiąca, kiedy to odmówiono francuskim łodziom licencji połowowych, argumentując to naruszeniem umowy Brexit.

Następnie kraj ostrzegł, że zablokuje brytyjskim łodziom wyładunek połowów w niektórych francuskich portach w przyszłym tygodniu i zaostrzy kontrole na brytyjskich łodziach i ciężarówkach, jeśli spór nie zostanie rozwiązany do wtorku. W piątek rano sekretarz ds. środowiska George Eustice powiedział, że w razie potrzeby Wielka Brytania odpowie, mówiąc, że „w tym meczu mogą zagrać oba kraje”.

Rząd powiedział również, że rozważa wszczęcie „postępowania w sprawie rozstrzygania sporów” z UE, jeśli Francja zastosuje „nieuzasadnione środki”. Wcześniej ambasador Francji Catherine Colonna została wezwana na spotkanie z minister spraw zagranicznych Wendy Morton. Na spotkaniu, które trwało około 15 minut, pani Morton „wyraziła rozczarowanie konfrontacyjnym językiem, którego konsekwentnie używa francuski rząd, co nie ułatwia rozwiązania tej sytuacji”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close