NaukaPaństwoPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Pfizer: Pigułka na COVID jest skuteczna w 89% w przypadkach

Pigułka na COVID pomoże zwalczyć koronawirusa?

Wyniki badań klinicznych sugerują, że eksperymentalna pigułka na COVID, opracowana przez amerykańską firmę Pfizer, zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89% u wrażliwych osób dorosłych. Lek – Paxlovid – przeznaczony jest do stosowania wkrótce po wystąpieniu objawów u osób z wysokim ryzykiem ciężkiej choroby.

Firma Pfizer twierdzi, że zaprzestała prób wcześnie, ponieważ początkowe wyniki były tak pozytywne. Wielka Brytania zamówiła już 250 000 kursów nowego leku firmy Pfizer wraz z kolejnymi 480 000 dostawami pigułki molnupiraviru MSD.

Lek firmy Pfizer, znany jako inhibitor proteazy, ma na celu blokowanie enzymu potrzebnego wirusowi do namnażania się. Przyjmowany razem z niską dawką innej tabletki przeciwwirusowej zwanej rytonawirem, pozostaje w organizmie dłużej. Trzy tabletki są przyjmowane dwa razy dziennie przez pięć dni. Leczenie skojarzone działa nieco inaczej niż pigułka Merck, która wprowadza błędy do kodu genetycznego wirusa.

Pfizer powiedział, że planuje przedstawić wstępne wyniki badań swojej pigułki amerykańskiemu regulatorowi leków, FDA, w ramach aplikacji do użytku awaryjnego, którą rozpoczęto w zeszłym miesiącu.

Szczepionka na COVID-19 Pfizer już nie jest “eksperymentem medycznym”

Szczepienia i pigułki

Prezes i dyrektor generalny firmy Albert Bourla powiedział, że pigułka na COVID ma „możliwość ratowania życia pacjentów, zmniejszenia nasilenia infekcji Covid-19 i wyeliminowania do dziewięciu na 10 hospitalizacji”. Szczepionki przeciwko Covid-19 są postrzegane jako najlepszy sposób kontrolowania pandemii, ale istnieje również zapotrzebowanie na leczenie, które można zastosować w domu, szczególnie w przypadku osób wrażliwych, które zostają zarażone.

Wstępne dane z prób leczenia u 1219 pacjentów wysokiego ryzyka, którzy niedawno zostali zakażeni Covid, wykazały, że 0,8% osób, którym podawano Paxlovid było hospitalizowanych, w porównaniu z 7% pacjentów, którym podano placebo lub placebo. Byli leczeni w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów Covid.

Siedmiu pacjentów, którym podano placebo, zmarło w porównaniu do żadnego w grupie, której podano pigułkę. W przypadku leczenia w ciągu pięciu dni od pojawienia się objawów, 1%, którym podano Paxlovid trafił do szpitala i żaden nie zmarł. W porównaniu z 6,7% grupy placebo hospitalizowanych i 10 z nich umiera.

Pacjenci biorący udział w badaniu byli w podeszłym wieku lub mieli podstawowy stan zdrowia, który narażał ich na większe ryzyko poważnej choroby wywołanej przez Covid. Wszyscy mieli łagodne do umiarkowanych objawy koronawirusa.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close