GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Szanghaj znosi lockdown po dwóch miesiącach. Tłumy wiwatują na ulicach

Szanghaj łagodzi obostrzenia po dwóch miesiącach

Szanghaj, centrum gospodarcze Chin i światowy węzeł handlowy, złagodził restrykcje dotyczące COVID po dwumiesięcznym lockdownie. O północy czasu lokalnego obostrzenia zostały złagodzone, aby umożliwić większości ludzi swobodne poruszanie się po 25-milionowym mieście. Jednak co najmniej 650 000 mieszkańców pozostanie w swoich domach. Ogólna chińska polityka “zero-Covid” pozostaje w mocy, a osoby, które złapały Covida, czeka kwarantanna lub szpital. Ich bliscy znajomi również muszą liczyć się z możliwością przeniesienia na kwarantannę i ponownego zamknięcia obszaru wokół miejsca zamieszkania.

To jest dzień, o którym marzyliśmy od bardzo dawna. Każdy z nas wiele poświęcił. Ten dzień został ciężko wywalczony i musimy go pielęgnować i chronić, a także powitać z powrotem Szanghaj, który znamy i za którym tęsknimy.

– powiedziała dziennikarzom rzeczniczka szanghajskiej administracji Yin Xin.

Obowiązują też nowe zasady. Mieszkańcy muszą pokazać zielony kod zdrowotny na swoim smartfonie, aby móc opuścić swoje osiedla lub budynki i dostać się do większości miejsc. Ci, którzy chcą korzystać z transportu publicznego lub pójść do banków, centrów handlowych itp. muszą mieć negatywne wyniki testu PCR ważne w ciągu ostatnich 72 godzin. Nadal obowiązują też ograniczenia dotyczące opuszczania Szanghaju, a osoby podróżujące do innego miasta po powrocie muszą przejść kwarantannę trwającą od 7 do 14 dni.

Czytaj też: Airbnb opuszcza Chiny. Ostry lockdown wykańcza turystykę

Szanghaj ma pomysł na ożywienie gospodarcze

Jednak nowe zasady nie powstrzymały ulgi, jaką poczuli ludzie. Wiwaty i odgłosy radości rozległy się, gdy zegar wybił północ we wtorek, sygnalizując koniec lockdownu. Grupy mieszkańców zebrały się na rogach ulic, śpiewając i wznosząc toasty napojami, witając odzyskaną wolność. W wyniku zamknięcia wielu z nich straciło dochody, zmagało się z problemem znalezienia wystarczającej ilości jedzenia i radziło sobie psychicznie z przedłużającą się izolacją. Ograniczenia szczególnie dotknęły producentów, w tym zachodnich producentów samochodów, Volkswagena i Teslę, ponieważ pracownicy zostali odsunięci od fabryk lub musieli pracować w warunkach “zamkniętej pętli”, w której mieszkali na terenie zakładów.

W środę do miasta zaczęły powracać ostrożne oznaki życia. Mężczyźni w zapiętych koszulach weszli do krzykliwych biurowców – ale nie w takiej liczbie jak przed epidemią, ponieważ wiele firm wprowadziło rozłożony w czasie powrót do pracy. Biegacze, rowerzyści, rolkarze i spacerowicze z psami przeciwstawili się parnemu upałowi i zajęli nadrzeczne parki, aby zaczerpnąć wyczekiwanego oddechu świeżego powietrza. Wznowiono podstawowe usługi transportu publicznego, a sklepy zostały otwarte, przy czym większe z nich działa z 75% zapełnieniem. Kina, muzea i sale gimnastyczne pozostają zamknięte. Większość dzieci nie powróci również do nauki w szkołach. Szanghaj ma również 50-punktowy plan mający na celu ożywienie gospodarki, która przed lockdownem była warta ponad 600 mld dolarów. Nowe środki obejmują obniżenie niektórych podatków dla nabywców samochodów, przyspieszenie emisji obligacji samorządowych i szybsze zatwierdzanie projektów budowlanych.

Chiny zarejestrowały co najmniej 14 604 zgony i 2 426 568 przypadków zachorowań na Covid podczas pandemii, przy czym prawie 90% ludności jest w pełni zaszczepiona. Chińskie media państwowe zbagatelizowały jednak informacje o ludziach witających i świętujących zakończenie pełnego lockdownu – władze zawsze były niechętne określaniu restrykcji jako “blokady”. W związku z tym media opisywały środę jako “nowy początek” i “dzień całkowitego powrotu do normalnego życia, pracy i produkcji”.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close