MotoryzacjaPrzemysłRynek pracyTechnologie

Elon Musk buduje fabrykę w Europie. Wybrał już miejsce.

Elon Musk zamierza wybudować w Europie "gigafabrykę" Tesli.

Tesla, amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące elektryczne auta, zapowiedziało ekspansję na europejskie rynki. Jej założyciel, ekscentryczny miliarder Elon Musk przedstawił na swoim Twitterze lokalizację pierwszej europejskiej “gigafabryki”.

Fabryka oznaczona jako “Gigafactory 4” powstanie w Niemczech, niedaleko nowego lotniska w Berlinie. Produkcja ma rozpocząć się już w 2021 roku. W nowym zakładzie produkowane będą baterie, układy napędowe oraz całe pojazdy, poczynając od modelu Y.

Jak przekonywał Elon Musk w wywiadzie dla BBC:

Wszyscy wiedzą, że niemieccy inżynierowie są znakomici i jest to jeden z powodów ulokowania naszej europejskiej gigafabryki w Niemczech.

Decyzja ucieszyła również przedstawicieli niemieckiej władzy. Minister gospodarki Niemiec, Peter Altmaier przekonywał, że budowa fabryki jest dla Niemców “kamieniem milowym”:

To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego.

Tesla planuje również budowę zakładów we Francji, Hiszpanii i Włoszech, a plany wskazują na budowę iemiecka g europejskich jednostek produkujących baterie do aut elektrycznych. Inna gigafabryka powstaje właśnie w Szangaju, a koszt jej budowy wyniesie 2 miliardy dolarów. Produkcja samochodów elektrycznych marki Tesla ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

 

Źródło: Die Welt, tvn24bis.pl, Deutsche Welle

 

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close