BudownictwoGospodarkaNieruchomościPolskaWarszawa

Domy jednorodzinne alternatywą dla coraz droższych mieszkań?

W sektorze budownictwa mieszkaniowego doszło do skokowego wzrostu liczby budowanych domów jednorodzinnych na własne potrzeby przez osoby fizyczne. Ich liczba na poziomie 5,2 tysiąca była o 62,6 procenta wyższa niż w styczniu 2019 roku.

To potwierdza, że w obliczu rosnących cen mieszkań w dużych miastach, coraz więcej osób szuka swojego miejsca na ziemi dalej od centrów. Nie bez znaczenia jest też poprawiająca się sytuacja finansowa rodaków, która powoduje, że więcej osób może sobie pozwolić na zakup lub budowę nieruchomości – napisano w analizie HRE Investments

HRE Investments zwraca uwagę, że trochę lepsze dane raportowali też deweloperzy, którym udało się w styczniu przekroczyć poziom 10 tysięcy mieszkań, których budowę rozpoczęto. “To wciąż efekt wysokiego popytu na mieszkania, kupowane są one zarówno na własne potrzeby jak i w celach inwestycyjnych

Indywidualni inwestorzy oddali do użytkowania 6,4 tysiąca mieszkań – o 2,6 procenta więcej, zaś deweloperzy 10,6 tysiąca – o 0,8 procenta mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Dane te świadczą więc o utrzymującej się wysokiej produkcji nowych nieruchomości. Rosnąca przez lata liczba otwieranych nowych inwestycji powoduje, że jest niemal pewne, że w całym 2020 roku znowu przekroczymy poziom 200 tysięcy nowych nieruchomości, których budowa się zakończy – czytamy w analizie.

HRE Investments zauważa jednocześnie, że widać za to problemy w obszarze pozwoleń na budowę. Według analityków szczególnie źle wypadają na tym tle deweloperzy, którzy w pierwszym miesiącu 2020 roku dostali decyzje pozwalające budować aż o 18 procent mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close