PaństwoPolitykaPolskaPrawo

Prokuratorski dodatek Ziobry niezgodny z Konstytucją?

Zbigniew Ziobro to minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednym. Od 2017 roku dostaje prokuratorski dodatek – 64 tysiące złotych rocznie. Problem w tym, że jest to niezgodne z Konstytucją, ale PiS obchodzi prawo.

192 tysiące złotych – tyle prokuratorskiego dodatku dostał w ciągu trzech lat Zbigniew Ziobro. Choć Konstytucja zabrania, by poseł był również prokuratorem, minister sprawiedliwości obszedł tę zasadę.

Konkretnie mowa o artukule 103 punkcie 2 Konstytucji, który głosi: “Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego“. A Ziobro łączy funkcję posła z ministerialną i prokuratorską.

Jako poseł dostaje dietę – 29,8 tysiąca złotych rocznie, a jako prokurator generalny dodatek przysługujący jedynie czynnym prokuratorom – 64 tysięcy złotych rocznie. Do tego ma pensję ministra – 169 tysięcy złotych rocznie. A także blisko 10 tysięcy złotych rocznie za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa.

To delikt konstytucyjny jak drut. Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie Konstytucję – mówi “Wyborczej” prokurator w stanie spoczynku Wojciech Sadrakuła, ekspert do spraw konstytucyjnych.

Źródło: GW

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close