GospodarkaPolskaRynek pracyŚwiatTransportTurystykaZwiązki zawodowe

Koronawirus: Ryanair ogłosił cięcia etatów, również w Polsce

Ryanair ma problemy przez koronawirusa

Epidemia wpływa negatywnie nie tylko na małe przedsiębiorstwa. Również lotniska i linie lotnicze na całym świecie liczą straty spowodowane pandemią. Linie Ryanair ogłosiły właśnie, że zwolnią 250 osób, w tym również w Polsce. Cięcia etatów obejmą biura w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz we Wrocławiu. To jednak dopiero początek zwolnień u irlandzkiego przewoźnika.

Ryanair zamierza otworzyć biura 1 czerwca. Niestety z uwagi na spadek ruchu, część pracowników nie jest po prostu potrzebna. W biurach w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz we Wrocławiu przeprowadzona zostanie więc redukcja etatów, tak, aby dopasować liczbę pracowników do bieżących potrzeb firmy. Potwierdza to również dyrektor działu personalnego w Ryanair, Darrel Hughes:

To bardzo bolesny okres dla Ryanaira, naszych załóg pokładowych oraz pracowników biurowych w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz Wrocławiu. Planujemy ponownie otworzyć nasze biura 1 czerwca, nie będziemy jednak potrzebowali tak wielu pracowników w roku, w którym przewieziemy mniej niż 100 milionów pasażerów przy pierwotnych założeniach 155 mln.

Zwolnienia w pierwszej kolejności będą dotyczyć osób będących na okresie próbnym czy kontraktach terminowych, z którymi nie przedłużono umów. Linie dodają również, że cześć pracowników zrezygnowała sama, a część będzie musiała odejść z uwagi na redukcję stanowisk pracy.

To dopiero początek

Jak wynika z komunikatu przewoźnika, to dopiero początek zwolnień. Ryanair planuje również obniżkę płac o 20% i redukcję aż 3 000 etatów pilotów oraz załóg pokładowych w całej Europie. Hughes przekazał, że są w tej sprawie prowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi.

Darrel Hughes wskazał również, że Ryanair stoi w obliczu silnej konkurencji cenowej w całej Europie. Przewoźnik musi konkurować z flagowymi przewoźnikami lotniczymi, którzy od rządów poszczególnych krajów otrzymali ponad 30 miliardów euro w ramach niezgodnych z prawem dotacji. Dzięki nielegalnej pomocy państwa, w przeciwieństwie do Ryanaira, konkurencyjne linie przez wiele lat mogły oferować loty po znacznie zaniżonych cenach poniżej kosztów.

W ciągu całego roku przewoźnik planuje obsłużyć mniej niż 100 milionów pasażerów. Jest to spadek o ponad 35% w porównaniu do pierwotnego planu 155 milionów pasażerów w bieżącym roku finansowym (1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021).

Samoloty uziemione. Zakaz lotów do i z Polski przedłużony.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close