BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

USA: 3 biliony dolarów wsparcia dla gospodarki?

Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów USA przegłosowała w piątek warty około 3 bilionów dolarów pakiet dla pogrążonej w kryzysie amerykańskiej gospodarki. Szanse, że wejdzie on w życie, są minimalne z uwagi na spodziewany sprzeciw mających większość w Senacie Republikanów.

Pakiet nosi nazwę “Heroes Act“, by uhonorować personel zwalczający epidemię koronawirusa. Przewiduje między innymi około miliard dolarów wsparcia dla władz stanowych i lokalnych. Kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów oraz zapisy o promowaniu głosowania korespondencyjnego.

Za pakietem głosowało 208 kongresmenów; przeciwko było 199. Kontrolujący Senat Republikanie zapowiadają swój sprzeciw, co każe sądzić, że jego szanse na wejście w życie są minimalne.

Republikanie zgadzają się, że konieczne będą kolejne kroki, podkreślając jednocześnie, że jest na nie jeszcze za wcześnie. Pozostają krytyczni wobec pakietu Demokratów. Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell uznał go “za paradę absurdów, które ciężko brać na poważnie“.

Zgodnie z liczącą ponad 1,8 tysiąca stron propozycją Demokratów Amerykanie zarabiający poniżej 75 tysięcy dolarów rocznie mają otrzymać ponownie 1,2 tysiąca dolarów. Gospodarstwo domowe mogłoby uzyskać maksymalnie środki o wysokości 6 tysięcy dolarów.

Jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów wprowadzono już we wcześniejszym rekordowym, wartym ponad 2 biliony dolarów pakiecie stymulacyjnym przegłosowanym przez Kongres w marcu. Większość z uprawnionych otrzymała już pieniądze.

W swoim nowym pakiecie ustaw Demokraci proponują też utrzymanie aż do stycznia 2021 roku dodatkowych 600 dolarów tygodniowo do podstawowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Dziennik “New York Times” informował w kwietniu, że dzięki dopłatom w wysokości 600 dolarów tygodniowo na czas epidemii koronawirusa łączna wartość zasiłku dla bezrobotnych w większości amerykańskich stanów przewyższa wcześniejszą średnią pensję osób pozostających obecnie bez pracy.

Wśród zapisów projektu Demokratów jest blisko miliard dolarów dla władz stanowych oraz lokalnych. 755 milionów dolarów ma otrzymać miasto Waszyngton, którego władze wielokrotnie podkreślały, że czują się pominięte w poprzednich pakietach. Dodatkowe fundusze przewidziano dla banków żywności, szpitali oraz małych firm. 75 miliardów dolarów ma zostać wydane na rozwinięcie systemu testów na koronawirusa.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close